Magyar Honvédség;hadsereg;Szalay-Bobrovniczky Kristóf;

- Szalay-Bobrovniczky Kristóf nagyon szeretné, hogy az emberek saját feladatukként tekintsenek a haza fegyveres védelmére

A legfontosabb aspektus az emberi tényező...

A cél az, hogy erős, jól kiképzett, a hagyományait megőrző, de felszerelésében és működésében modern nemzeti haderő jöjjön létre, amely képes a NATO szövetségesi vállalásainak teljesítésére is - erről beszélt a honvédelmi miniszter pénteken Budapesten, a Ludovika Fesztivál szabadegyetemi programján tartott előadásában a magyar állami hírügynökség, az MTI beszámolója szerint. 

Szalay-Bobrovniczky Kristóf kiemelte: a NATO, a legrégebbi és legerősebb védelmi szövetségként a tagállamok nemzeti haderőire támaszkodik, ezért is fontos, hogy Magyarországnak jól kiképzett, önálló nemzeti hadereje legyen.

Hangsúlyozta: az ukrajnai háború nyomán a NATO keleti szárnyának megerősítéséről döntött, ebben Magyarország fontos szereplő. Fontos, hogy a megújuló magyar hadseregben az „egyenruhás munkavállalók” helyett a harctevékenységre koncentráló, harcolni tudó hadserege legyen az országnak, amely képes megfelelő, hiteles elrettentő erőt felmutatni.

Ez nem lehetséges a haderő harci szellemének felélesztése nélkül - jelentette ki, hozzátéve, ezt a társadalomnak is támogatnia kell. Mint mondta, fenn kell tartani a párbeszédet a társadalommal, hogy az emberek saját feladatukként tekintsenek a haza fegyveres védelmére. A miniszter szeretné, ha a magyar tiszti kar a régi erényekhez visszanyúlva, különleges társadalmi státuszú, felkészültségű, különleges éthoszú, morális tartású és nyelvtudással rendelkező elit társaság lenne és így is tekintene önmagára.

A politikus úgy látja, ez a magyarországi tisztképzés egyik alapvető feladata lesz a jövőben.

A haderőfejlesztésről szólva elmondta: az a korábbi terveknek megfelelően zajlik, jelentős eszközcsere van és lesz még a honvédségnél. Kiemelte: a haderőfejlesztés nagyon fontos, de nem a legfontosabb aspektusa az új magyar haderő felépítésének, azt ugyanis az emberi tényezőben látja.

Dúró Dóra egyebek között arról értekezett, hogy csak Moszkva beleegyezése esetén szabad jóváhagyni Ukrajna NATO-tagságát, s hogy a béke érdekében Ukrajnának le kell mondania területekről.