kritika;zene;lemez;Kispál és a Borz;

- Pár vén tinédzser ikonnal ellentétben Lovasiék jól öregedtek - Meghallgattuk az új Kispál-lemezt

Azért azt már tényleg nem bánja senki, hogy nem akarnak forradalmat csinálni.

Nemcsak, hogy nehéz bármi újat írni a Kispál és a Borzról (amit lehetett, azt már megírta a művelt szaksajtó és az internet mindenhez is értő népe), de a zenekar történetének felvázolásánál is bajban van a kontár zenekritikus, aki arra adja a fejét, hogy kamaszkori élményeiből táplálkozva cikket ír a rendszerváltás egyik legmeghatározóbb zenekarának új lemezéről. Ízig-vérig XX. századi posztmodern történet ugyanis a Kispál és a Borz felemelkedése, tündöklése, (alá)bukása és (újra)tündöklése.

Nézzük először, mi az, ami biztos: a 80-as évek végén megalakul a formáció, csinál pár lemezt, elkezd koncertezni és kisvártatva gyakorlatilag illusztrációvá válik az alternatív rock szócikk mellett az értelmező szótárban – bármit jelentsen is az, hogy alternatív rock. Míg a bölcsész lányok elalélnak és a bölcsész srácok mind lovasik akarnak lenni, addig a nem-bölcsész lányok a falra másznak, a nem-bölcsész srácok meg azzal a pár fura figurával azonosítják a zenekart, akik valami akropoliszos számban énekelnek arról, hogy a nők nem mondják a „farkunkra azt, hogy de szép nagy”. Ők annyit érzékelnek e sálas-szimatszatyros – manapság favágó-szakállas –, a szabad művészetek emlőin csüngő jelenségből, hogy egy szemüveges fazon vércse-hangon, szégyenérzet nélkül nótázik égbemeredő uborkákról, míg egy másik pocakos, balkezes gitáros ritmusos dülöngélése kíséri őt.

Ennyit tudunk nagy magabiztossággal (de a tévedhetőség lehetőségét itt is fenntartva) elmondani a zenekarról, minden más már értelmezés kérdése. Ott van például az örök kérdés: költő-e Lovasi András? Kácsor Zsolt szerint igen, a Nobel-bizottság szerint pedig egy zenész is megkaphatja a legmagasabb presztízsű irodalmi díjat (cinkos kikacsintás Bob Dylanre), szóval elméletben akár még az is lehet, hogy Lovasi András is költőből van, nem csak a töltőtolla. (Kihagyhatatlan intertextuális utalás a Neked nem című számra.) Ott vannak aztán a rajongói Bandi-dilemmák, olyan kérdésekkel, hogy hozzátartozik-e a Kispál-diszkográfiához a zenekar életében készített Lovasi-szólólemez, vagy hogy a Kiscsillag a Kispál utódzenekara-e? És végül ott van az „alternatív tények” kontextusba helyezése, vagyis a „feloszlottak, mégis fellépnek” paradoxonjának kérdése, miszerint a 2010-es nagyszabású szigetes buli valóban búcsú volt-e, vagy csupán „kisebb” szünetet tartott a zenekar?

Posztigazságok és metaértelmezések kísérik végig a Kispál történetét, amely az ezredforduló magyarság közérzetének meghatározó leírója és alakítója is egyben. 

Ha viszont a jelenre tekintünk, kérdés, hogy ez a Kispál-jelenség tud-e működni 2023-ban, és egyáltalán: akarjuk-e mi, a közönség, hogy működjön, illetve akarja-e ezt maga a zenekar? Mert akkor, ha ez az ikonikus formáció 2023-ban új lemezt ad ki, akkor új fejezetet is nyit a történetében, még ha valószínűleg ez a fejezet az utolsó is egyben. És akkor ennek a lemeznek bizony szólnia kell.

Az biztos, hogy Lovasiék mindennek tudatában voltak, ahogyan az is biztos, hogy korántsem vették ennyire komolyan magukat. (Szerencsére mindig volt  egészséges önirónia a zenekarban.) Új, Beszorult mondat című lemezük ezért is hallgatható a két nagy formátumú alkotó örömzenéléseként, amely – hála Istennek – ugyanúgy kerüli a Kispál-életérzés nosztalgikus utánlövését, mint a majdnem-világmegváltó (és újrafeltaláló) megoldások megzenésítését. (Mindegyik opció magában rejtette volna a pofára esés lehetőségét, de talán a világmegváltás akarása lett volna a lehető legrosszabb választás.)

A Beszorult mondat nem akar visszarepíteni a 90-es évekbe, elsősorban mégis azokhoz a kispálosokhoz szeretne szólni, akik már akkor teli torokból üvöltötték a Húsrágó, hídverőt.

Nagy mellényúlások nincsenek a lemezen, Lovasi jól tud öregedni és pár „vén tinédzser” pop-rock ikonnal ellentétben értő meglátásai és reflexiói vannak a jelen korra. Van pár ütős sor „… nem ragyog/szemedből kikoptak az angyalok”, és pár régről felcsendülő, kicsit visszhangos, de echte Kispál-riff, s tulajdonképpen már a Mocsár című szám miatt is megérte, hogy a két András (a Lovi meg a Kispi) újra egymásra hangolódott. Krúbi és Lovasi lánya, Eszter vendégszereplése kifejezetten jót tett az album hangzásának és talán tényleg nem bánja senki, hogy Loviék nem akarnak már forradalmat csinálni.

Infó

Kispál és a Borz

Beszorult mondat

11 dal

2023

Az Eurovíziós Dalfesztiválon sosem csak a zene szeretete volt előtérben. Az Ukrajna elleni orosz invázió óta azonban különösen előtérbe került a politikai vetület és az, hogy a verseny elsősorban a kontinens országainak kapcsolatáról szól.