Közel állunk a megállapodáshoz, Magyarország a helyreállítást és az ellenállóképesség javítását célzó uniós alap lehívását akadályozó minden vitás kérdésben igyekszik megállapodni az Európai Bizottsággal - jelentette ki a területfejlesztési miniszter Brüsszelben kedden a magyar állami hírügynökség, az MTI beszámolója szerint.
Navracsics Tibor, aki Johannes Hahn költségvetésért felelős uniós biztossal folytatott megbeszélést, magyar újságíróknak nyilatkozva közölte: a magyar kormány nem adta fel, hogy az Európai Bizottság által megkövetelt mérföldköveket teljesítse, és ezáltal hozzájusson az uniós forrásokhoz.
Már teljesültek azok a célok, amelyek arra irányultak, hogy Magyarország ne veszítsen uniós forrást. A jelenleg folyó tárgyalások pedig arra irányulnak, hogy Magyarország időarányosan, mihamarabb hozzájusson az uniós alap forrásaihoz - közölte a miniszter. Az úgynevezett „közérdekű alapítványok” ügyével kapcsolatban azt mondta, pontosabb meghatározásra van szükség arra vonatkozóan, melyek az összeférhetetlen pozíciók a kuratóriumi tagsággal kapcsolatban.
Szili Katalin úgy lett miniszterelnöki megbízottból miniszterelnöki főtanácsadó, hogy közben azért mégis miniszterelnöki megbízott maradtVan, aki már trükközik, az Orbán-kormány öt lelépő minisztere helyett még mindig nincs megfelelő ember az egyetemi kuratóriumokbanA tárgyalás most az összeférhetetlenség közigazgatási pozíciókra vonatkozó részére összpontosít. „Igyekszünk rövidre zárni a tárgyalásokat, hiszen az egyetemek vonatkozásában az Erasmus oktatási program 2024 második féléves időszakától kezdődő finanszírozása miatt lassan meg kell állapodnunk” - fogalmazott. Az akadémiai szabadság kérdése érintőlegesen szóba kerül az alapítványi egyetemekkel kapcsolatos megbeszéléseken. Ezzel kapcsolatban elmondta, az uniós bizottság észrevételeinek jelentős része a szenátus és a kuratórium közötti kapcsolatra vonatkozik. Ez a pont is megoldható lesz, ez önmagában nem lesz akadálya a megegyezésnek - magyarázta Navracsics Tibor.
Kongatja a vészharangot az Európai Bizottság, az Orbán-kormány késlekedése miatt veszélyben az ErasmusEközben Budapesten az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottságának delegációja találkozott az Országgyűlés bizottságainak elnökeivel. A kormánypárti képviselők szerint tévhiteket és méltatlan támadásokat fogalmazott meg a testület az egyeztetésen. Bánki Erik, a gazdasági bizottság fideszes elnöke az esemény után az MTI beszámolója szerint arról beszélt, hogy a gazdasági és az igazságügyi bizottság, illetve az európai ügyek bizottságának képviseletében alapos és minden részletre kiterjedő bevezetőt tartottak, a Európai Parlament delegációja részéről felvetődött kérdésekből viszont egyértelműen azt a következtetést vonták le, hogy a legjelentősebb ügyekben sajtóértesülésekre hagyatkozva formálnak véleményt.
Alapvető tévedéseket és tévhiteket fogalmaztak meg, többek között a kormány gazdaságpolitikájával, a különadókkal, a közbeszerzések működésének az átláthatóságával és a rezsiköltségek kérdéskörével kapcsolatban is. Persze a kiadós gyurcsányozás sem maradhatott el: a fideszes politikus ugyanis nem mulasztotta el megjegyezni, hogy 2010 óta a bizottság már harmadszorra vizsgálódik Magyarországon, 2010 előtt viszont, amikor a Gyurcsány-kormány „meghamisította a költségvetési számokat”, egyetlen alkalommal sem jártak itt.
A delegáció egyébként tárgyalt Karácsony Gergellyel is. Mint mi is beszámoltunk róla, a főpolgármester szerint abban egyetértettek, hogy Budapest számára élet-halál kérdése, hogy ezek a jogállamisági kérdések megoldódjanak.
Az uniós ellenőrző bizottsággal tárgyalt Karácsony Gergely, megkérdezték a véleményét a helyreállítási tervről