korrupció;Franciaország;ítélet;Legfelsőbb Bíróság;Nicolas Sarkozy;jogorvoslat;elektronikus nyomkövető;

- Másodfokon is elítélték Nicolas Sarkozyt, de megúszta a börtönt, nyomkövetőt kell hordania

Novák Katalin régi barátja, a volt francia elnök továbbra is ártatlannak mondja magát és védőjével a legfelsőbb bírósághoz fordulnak.

Helybenhagyta a párizsi fellebbviteli bíróság szerdán a Nicolas Sarkozy volt francia elnök ellen korrupció miatt hozott ítéletet. A korábbi államfőt első fokon 3 év börtönre ítélték, melyből két év szabadságvesztés végrehajtását felfüggesztették. A fellebbezés után született döntés értelmében a politikusnak egy évre sem kell börtönbe vonulnia, de arra az időre elektronikus nyomkövetőt kell viselnie.

A másodfokú bíróság helybenhagyta az alacsonyabb szintű törvényszék azon döntését is, hogy Nicolas Sarkozy ideiglenesen nem viselhet közhivatalt. Azonban ezekkel a döntésekkel nem értett egyet a vádlott, és ügyvédje az ítélet kihirdetése után leszögezte, hogy Nicolas Sarkozy ártatlan, a döntés igazságtalan, és a legfelsőbb bírósághoz fordul jogorvoslatért.

A 68 éves volt elnököt 2021-ben ítélte el a bíróság, mert megpróbált megvesztegetni egy bírót, miután távozott az elnöki posztról. Emellett befolyással üzérkedés miatt is elmarasztalták, mert megpróbált bizalmas információk birtokába jutni a 2007-es kampányának finanszírozásával kapcsolatos vizsgálattal kapcsolatban. Nicolas Sarkozy egy cikluson át volt francia köztársasági elnök 2007 és 2012 között. Mindvégig tagadta bűnösségét.

A magyar gyökerekkel rendelkező politikust Magyarország jelenlegi államfője régi barátnak tartja. Lapunk is hírt adott róla, hogy Sarkozy és felesége idén márciusban találkozott Budapesten találkozott Novák Katalinnal, sőt a köztársasági elnök tavaly novemberi párizsi látogatásának első útján is az akkor még letöltendő börtönbüntetésre ítélt volt francia államfőt kereste fel.

„B.sszák meg a gazdagok. B.ssza meg a rendőrség. B.ssza meg az állam. B.ssza meg a Kanadának nevezett gyarmati haláltábor” – írta a tulajdonos, aki mindazonáltal óriási sikernek nevezte az antikapitalista kávézót, ahol mindenki annyit fizetett a kávéért, amennyit akart.