„Az Európai Parlament ismét el akar venni valamit Magyarországtól. Nem is akármit. Az EP jövő héten ismét hazánk elleni állásfoglalásról fog szavazni, amelyben a 2024. második félévi magyar uniós elnökséget szeretnék megakadályozni” – írta Varga Judit a Facebookon.
A tárcavezető leszögezte: „Nem fogjuk hagyni, hogy elvegyenek egy ilyen lehetőséget Magyarországtól!” Azt, hogy ki tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki pozícióját, egyhangúan elfogadott határozatban döntötték el. Ebben a kérdésben az Európai Parlamentnek nem osztottak lapot – sérelmezte a miniszter, hozzátéve, azok közül, akiknek valóban osztottak lapot, senkiben fel sem merült annak a gondolata, hogy Magyarország ne töltse be a neki járó tisztséget. Varga Judit állítása szerint a tanácsi főtitkársággal napi kapcsolatot tartanak, készülnek a feladatra.
A miniszter szerint az uniós elnökség kiváló alkalmat teremt arra, hogy az Orbán-kormány álláspontját „még inkább megismerjék az Európai Unió tagországaiban”, de arra is lehetőség, hogy alakítsák Európa jövőjét. Ennek kapcsán a magyar elnökség három fő prioritása a demográfia, a versenyképesség és a kohéziós politika jövője lesz - magyarázta.
A Népszava írta meg elsőként, hogy az Európai Parlament (EP) június 1-i plenáris ülésén újabb állásfoglalást készül elfogadni a magyarországi jogállamiság helyzetéről és a befagyasztott uniós forrásokról. Az ötpárti határozati javaslat lapunkhoz eljutott tervezete megkérdőjelezi, hogy Magyarország képes lesz-e hitelesen ellátni az EU Tanácsának soros elnöki tisztségét 2024-ben, miközben megsérti az EU alapvető értékeit és nem tartja magát a lojális együttműködés elvéhez. Az EP ezért felszólítja a Tanácsot, hogy találjon megoldást a problémára, másként a parlament fog közbeavatkozni. Ez az első eset, hogy az uniós képviselő-testület felveti az Orbán-kormány alkalmatlanságát az EU27-ek döntéshozó szervének irányítására, és válaszlépéseket helyez kilátásba.
Magyarország a jövő év júliusától hat hónapon át látja el a tagállami kormányokból álló EU Tanács elnöki posztját. A soros elnökség koordinálja az intézmény jogalkotással kapcsolatos tevékenységét és képviseli a többi uniós szervvel fenntartott kapcsolataiban.
Aggódik az Európai Parlament, nem kér a soros magyar EU-elnökségből