rekord;mérlegbeszámoló;Alapjogokért Központ;

2023-06-06 10:11:00

Rekordösszeget költöttek fizetésekre tavaly az Alapjogokért Központnál

A kormánypropagandát terjesztő szervezetnél papíron még a minisztereknél is jobban keresnének, igaz, számos adat hiányzik a mögötte álló cég mérlegadataiból.

Rekordösszeget, 1,1 milliárdot költöttek fizetésekre tavaly az Alapjogokért Központot működtető Jogállam és Igazság Nonprofit Kft.-nél – írja a hvg.hu az egyszemélyes magáncégnek a tavalyi évre vonatkozó mérlegbeszámolója alapján.

A mérlegadatok szerint tavaly 1182 millió forintot számoltak el személyi jellegű ráfordításként, amely az átlagos statisztikai létszámként beírt 48 fő foglalkoztatottal számolva havi bruttó 2,05 milliós fizetés, vagyis több, mint egy államtitkár 1,97 milliója – állapítják meg.

Az sajnos nem derül ki, hogy a kft. ügyvezető-tulajdonosa, az Alapjogokért Központ főigazgatója, Szánthó Miklós mennyit vihet haza.

Hozzáteszik azonban, valószínű, hogy valójában ennél kevesebbet keresett a foglalkoztatottak többsége, mivel a számviteli szabályok szerint a személyi jellegű kiadási tételbe sorolandó a bér, bérjárulékok és a béren kívüli juttatások mellett például a nem főállásúak vagy eseti jelleggel foglalkoztatottak megbízási díja is, ám ezek nem szerepelnek a beszámolóban.

Nem tudható meg Kovács István stratégiai igazgató bére sem, aki másodállásban amúgy a Megafon Központ alapítója, mentora is.

A cég eszközállománya a 2018-as kezdeti 55 millió forintról 2022-re csaknem a 140-szeresére, 7,6 milliárd forintra nőtt. Ugyanez idő alatt az árbevétele elhanyagolható mértékben, 31 millióról 82 millióra emelkedett. Az adózott eredménye, vagyis a nyeresége – bár a vállalkozás nevében „nonprofit” – azonban 18-ról 2 millióra csökkent.

A Jogállam és Igazság Nonprofit Kft. ezenkívül „egyéb bevételek” néven 2,43 milliárd forint támogatást kapott, amely duplája a 2021-esnek, ez el is költötték; 1,18 milliárdnyi személyi kiadásra, további 1,22 milliárdnyi forint “anyagjellegű ráfordításra” ment el. Sajnos az sem derül ki, hogy honnan érkezett az „egyéb bevétel”.