Július 1-jétől az eddigi környezetvédelmi termékdíj összegének a többszörösét, jellemzően 3-5-szörösét, de bizonyos esetekben akár 10-szeresét kell majd fizetniük az egyes csomagolóanyagok után a hazai élelmiszeripari vállalkozásoknak az életbe lépő új, koncesszióba adott hulladélkgazdálkodási rendszer miatt, ami viszont jelentősen növelheti az amúgy is magas élelmiszerárakat – derült ki a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSZ) honlapján megjelent közleményből.
A szakmai szervezet emlékeztetett, hogy az elmúlt évek során a termékek, így az élelmiszerek csomagolásával kapcsolatos környezetvédelmi problémák orvoslása és az újrahasznosítás hatékonyságának növelése érdekében, egy uniós irányelv útmutatása alapján az összes tagállamban, így Magyarországon is bevezetik az úgynevezett kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR). Ezt írja felül, hogy idén júliustól nem az állam vagy piaci szereplők által alapított non-profit irányító szervezet, hanem a MOL által működtetett koncessziós társaság fogja kollektívan teljesíteni a szükséges visszagyűjtési és hasznosítási feladatokat a gyártók nevében.
Az élelmiszerárak további növekedése várható a július 1-jétől bevezetendő magas díjak miatt. Ez a költségnövekedés is további negatív hatással lehet a hazai élelmiszerpiacra, tovább erősítve az ársapkák és a kötelező akciózás kártékony piactorzító hatásait
– emelték ki.
A FÉSZ szerint a gyártókat képviselő szakmai szervezeteket nem vonták be a díjtételek kialakításába, miközben a vállalkozásoknak nem csak a boltba kerülő csomagolt élelmiszerek csomagolására kell magasabb díjat fizetniük, de a teljes termelési és ellátási lánc mentén a csomagolások minden elemére magasabb költségek rakódnak. Ezért – hangsúlyozták – a gyártók kénytelenek lesznek az élelmiszerek átadási árában ezt a költségemelkedést érvényesíteni, amit a kiskereskedők saját megnövekedett terheik miatt szintén kénytelenek lehetnek a fogyasztók felé áthárítani. Ennek megakadályozására a gyártók a termékdíjak jelentős csökkentését javasolják, valamint erről sürgős egyeztetést kezdeményeznek a kormánnyal.
Júliustól az egész országban átalakul a szemétszállítás, jön a „szennyező fizet” elv isKét év után megállt az élelmiszerek drágulása, az infláció 24 százalékra „csökkent”Az Orbán-kormány kudarcos átszervezései után a Mol lehet a főkukás 35 évig