Az LMP a Kúriához fordul jogorvoslatért, miután a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) nem hitelesítette a párt akkumulátorgyár-ellenes népszavazási kezdeményezését - jelentette be a Szendefy Mária, a párt országos elnökségének tagja a bizottság keddi ülése után tartott budapesti sajtótájékoztatóján.
A párt által benyújtott kérdés úgy szólt: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarországon ne lehessen olyan újabb, akkumulátorok gyártására szolgáló ipari létesítmény üzembehelyezését engedélyezni, amelynek az üzembehelyezésével az ország területén az éves összesített gyártási kapacitás meghaladja, a 2023. december 31-én működő létesítmények összteljesítményét?”
Szendefy Mária szerint az NVB ismét politikai döntést hozott, amikor 8-7 arányban, lényegében a kormánypárti delegáltak szavazataival elutasította a kezdeményezés hitelesítését. Hozzátette, a bizottság az elutasításkor a visszamenőleges hatályú jogalkotás tilalmára hivatkozott, azonban ez szerintük elfogadhatatlan.
Nem azt mondjuk, hogy 2023. december 31-én mindent leállítunk, hanem azt, hogy az akkori adatok alapján hozzák meg a döntéseket 2024-ben, ami alapján további kapacitások már nem épülhetnének - mondta, és felhívta a figyelmet arra, a kormányzatnak például a kata (kisadózó vállalkozások tételes adója) eltörlésekor nem okozott problémát egyik napról a másikra törvényt hozni.
A politikus szerint a bizottság próbálta megvédeni a kormány álláspontját az akkumulátorgyárak ügyében, de - mint mondta - a testületnek nem feladata a népszavazási kezdeményezés elbírálásakor véleményt alkotni az akkumulátorgyárakról. Bízzuk ezt az emberekre, akik tájékozottak, és ha lehetőséget kapnak rá, el fogják tudni dönteni, ki akarják-e árusítani a magyar termőföldet, vízkészletet, akarják-e, hogy vendégmunkások tízezrei települjenek közepes méretű magyar városokba - fogalmazott.
Újabb kérdések vetődtek fel, EU-s petíciót nyújtottak be a civilek az akkumulátorgyárak ellenSunnyogva érkezhet a következő akkumulátorgyár Magyarországra