Nagyinterjút adott az Új Szónak Szlovákia első magyar miniszterelnöke, a hivatalnokkormányt vezető Ódor Lajos. Ebben többek között szó esett a nemzetiségéről, az orosz-ukrán háborúról, a Szlovákiában terjedő dezinformációról és természetesen a Magyarországgal való viszonyról is.
Az interjú elején Ódor Lajos elmondta, Zuzana Čaputová köztársasági elnök nem tudott arról, hogy magyar, ő mondta el neki. Az államfő, állítása szerint még örült is neki, mondván, hogy így színesebb lesz a kabinet. Magyarságát viszont sosem titkolta. Úgy véli, segíthet valamit, hogy jobban ismeri, kicsit összetettebben látja a kisebbség problémáit, az elmúlt húsz évben viszont látott előrelépést a társadalom hozzáállásában. Úgy fogalmazott:
„Természetesen tudjuk azt is, hogy Szlovákiában magyar politikusként, vagy akár közgazdászként nem olyan egyszerű dolgozni. Ugyanakkor én úgy látom, ez a helyzet sokat javult az elmúlt húsz évben. Szerintem az, hogy magyar nemzetiségű személyt nevezzenek ki miniszterelnökké, húsz, vagy harminc éve lehetetlen lett volna Szlovákiában. Most azonban úgy tűnik, senkinek nincs ezzel túl nagy problémája.”
A kisebbségek helyzetével kapcsolatban kifejtette azt is, hogy a régiós beruházások alacsony szintjét orvosolni kellene. Amikor nagyobb beruházásokról gondolkodott az ország, más régiók voltak előtérben, ami nem azt jelenti, hogy Szlovákia déli, magyarlakta részeibe ne jöttek volna beruházások, de szerinte nem annyi, amennyire igényt lehetett volna tartani. Most viszont az első kormányülések egyikén kormánya megszavazott például egy beruházástámogatást Rimaszombatba. Ami fontos, hogy a beruházásokra legyen meg a megfelelő fogadókészség, hiszen ha csak pénzt kínálnak, az önmagában nem segít. „Munkát, jó egészségügyet, jó iskolákat kell kínálni. Ez pedig, nem csak Dél-Szlovákiára vonatkozóan, az egyik fő prioritás a kormányprogramban. Mindezt azért, hogy a fiatalok ne menjenek el csoportosan külföldre” - magyarázta Ódor Lajos.
A kormány jelenleg dolgozik egy kisebbségekre vonatkozó stratégián is. Szlovákia magyar kormányfője elmondta, a héten találkozik Bukovszky László kisebbségi kormánybiztossal, akivel átbeszélik, mely problémákat tudja megoldani a jelenlegi hivatalnokkormány, és melyek azok, amelyekre a következő kabinetnek lesz majd lehetősége, ezekre majd fel kell hívniuk a figyelmet.
Az Orbán-kormány határon túli magyar kisebbség részére adott támogatásaiban Ódor Lajos nem lát problémát, mint fogalmazott, minden ország törekedik arra, hogy valamilyen szinten kapcsolatban tudjon maradni a határon túli kisebbségeivel, ami teljesen rendben van, számára azonban az a legfontosabb, hogy otthon, maguk megpróbálják a maximumot elérni annak érdekében, hogy az országnak és ezáltal a magyar kisebbségnek is jobb legyen.
Arra a kérdésre azonban, hogy beiktatása óta beszélt-e már Orbán Viktorral, Ódor Lajos nemleges választ adott. Ez az Orbán-kormány szavakban igen nemzeti mivoltát látva némileg meglepő - fűzhetjük hozzá - annak fényében viszont kevésbé, hogy a Szijjártó Péter vezette magyar külügy hosszú ideje inkább látványosan az Ódor-kabinet ellenfelét, Robert Ficót támogatja, akinek korábbi kormányzásához olyan, finoman szólva sem magyarbarát intézkedések fűződnek, mint a diszkriminatív szlovák nyelvtörvény 2009-es elfogadása, a kettős állampolgárság 2010. évi betiltása, valamint Malina Hedvig hírhedt meghurcolása. Ellenben Robert Fico kommunikációja az Orbán-kormány mintájára látványosan átvette – az ott sokkal inkább magyarellenes felhanggal bíró – sorosozást is, ennek megfelelően Ódor Lajost is Soros György emberének titulálta.
Ódor Lajos elmondása szerint valószínűleg az európai vezetők brüsszeli csúcstalálkozóján találkozik majd csak Orbán Viktorral, vagy a V4-találkozón Pozsonyban. Viszont az uniós találkozón mindenképp tervez informálisan is beszélni vele. Az viszont már korábban is kiderült, hogy számos kérdésben nem ért egyet az Orbán-kormánnyal. Az orosz-ukrán háborúról és Ukrajnáról szólva például azt mondta:
„Rövid távra vonatkozóan sokan mondják azt, hogy ha nem védekeznének, akkor már vége lenne a háborúnak. De gondoljunk bele, ha valaki éppen erőszak áldozatául esik, annak sem mondanánk, hogy ne ellenkezzen, mert akkor gyorsabban túl lesz a megerőszakoláson. Ilyen szempontból egyáltalán nem értem azokat, akik azt mondják, hogy az ukránok mindenféle ellenállás nélkül adják oda a területeiket egy másik országnak.”
Ezzel kapcsolatban persze felmerült, hogy Magyarország látványosan szembemegy az Európai Unió és a NATO álláspontjával, mire Szlovákia magyar kormányfője kijelentette:
„Minden államnak joga van olyan álláspontot képviselni, amilyet akar. Csak aztán ha valaki elég sokáig foglal el a NATO vélekedésével szembeni álláspontot, akkor egy idő után a többiek megkérdőjelezik, hogy az érintett állam miért tagja a szövetségnek.”
Ódor Lajos fontosnak tartja az orosz propaganda elleni fellépést is, szerinte az elmúlt időszakban nem figyeltek eléggé oda arra, hogy a Kreml-párti dezinformáció számos csatornán és a közösségi médiában is ömlik.
„A szakértői kormányunk ezt megpróbálja majd ellensúlyozni. Nekünk hivatalnokkormányként nincs szűk értelemben vett politikai célunk, mi megpróbáljuk elmagyarázni azt, hogy miért kell Ukrajnának segíteni. Mert hogy ha nem segítünk, és az oroszok itt lesznek a keleti határunk túloldalán, akkor nem a GDP két százalékát fogjuk majd védelemre fordítani, ahogy azt jelenleg kell, hanem talán akár négyet, ötöt. De akár a hidegháborús évek is visszajöhetnek. Ezért nagyon fontos az, hogy nyíltan és érvelve kommunikáljunk az emberekkel” - mondta.
Szlovákia magyar kormányfője szerint Magyarország a példa rá, hogy az árstopok nem működnekHivatalba lépett a magyar miniszterelnök, Ódor Lajos vezette kormány SzlovákiábanOrbán Viktor gratulációjában üzent Ódor Lajosnak