;

Oroszország;Magyarország;Európai Bizottság;Ukrajna;hadifoglyok;

- Az Európai Bizottság magyarázatot vár a hadifoglyok ügyében, az ukrán külügyminiszter pedig Orbán Viktor politikai érdekeit sejti a háttérben

Dmitro Kuleba szerint a magyar miniszterelnök meg akarta mutatni mind a Magyarországon élő, mind pedig a határon túli magyaroknak, hogy ő az egyedüli védelmezőjük.

Az Európai Bizottság szerint Magyarországnak ki kell fejtenie, hogy milyen szerepet töltött be az ukrán hadifoglyok kiszabadításában, valamint ismertetnie kell az ezzel kapcsolatos, Kijevvel történő kommunikációját is – írja a Pravda.

Ezt Peter Stano, az Európai Bizottság külügyi és biztonságpolitikai szóvivője közölte a Delfi nevű kiadvánnyal, kommentálva az ukrán külügyminisztérium közleményét, melyben azt állították, nem engedik az ukrán diplomatáknak, hogy meglátogassák a 11 hadifoglyot, akit Oroszország adott át Ukrajnának.

Ugyancsak a Pravda cikke szerint Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter hétfőn azt nyilatkozta: szerinte Orbán Viktor miniszterelnök politikai érdeke volt, hogy ukrán hadifoglyokat szállítottak Oroszországból Magyarországra.

„Orbán Viktornak meg kell mutatnia mind a Magyarországon élő, mind pedig a határon túli magyaroknak, hogy ő az egyedüli védelmezőjük. Ez az egész akció egy személy politikai érdekeit szem előtt tartva valósult meg”

– fogalmazott.

Úgy vélekedett, „lényegében titkos művelet” zajlott, amelyben nem hivatalos információk szerint „más szereplők is részt vettek, és nem csak Magyarországról”.

Hozzátette, mindent megtesznek azért, hogy kapcsolatba lépjenek polgáraikkal és hazavigyék őket.

Hétfőn lapunk is beszámolt arról, hogy a kijevi külügyminisztérium szóvivője Facebook-posztjában közölte: az ukrán diplomatáknak az elmúlt napokban az ukrán állampolgárokkal való közvetlen kapcsolatfelvételre tett minden kísérlete sikertelen volt. Oleg Nikolenko szerint az érintettek hozzátartozóitól kapott információk azt sejtetik, hogy nem felelnek meg a valóságnak a magyar hatóságok kijelentései, amelyek a Magyarországon tartózkodó ukrán katonák „státuszáról” szólnak. (Ez azt jelenti, hogy nem igaz, amit Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes állít, vagyis hogy a hadifoglyok Magyarországon visszanyerték a szabadságukat – a szerk.)

Emellett figyelmen kívül hagyják az ukrán fél azon próbálkozásait, amelynek keretében konstruktív párbeszédet szeretnének folytatni a magyar hatóságokkal, mindez pedig Oleg Nikolenko szerint kétségbe vonja azokat a magyar kormányzati állításokat, amelyek szerint a hadifoglyok Magyarországra történő szállítását humanitárius célok vezették.

„Ukrajna külügyminisztériuma ismételten azzal a követeléssel fordult a magyar félhez, hogy haladéktalanul tegye lehetővé az ukrán konzul számára az ukrán hadifoglyok meglátogatását, hogy felmérje fizikai és pszichológiai állapotukat, tájékoztassa őket jogaikról, és sürgős konzuli segítséget nyújtson” – fogalmazott Oleg Nikolenko.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Kormányinfó sajtótájékoztatón elárulta, a Magyarországra hozott hadifoglyok kárpátaljaiak, de nem mindannyian magyar nemzetiségűek vagy kettős állampolgárok. Arra a kérdésre, hogy mikor értesült a hadifoglyok Magyarországra szállításáról, a miniszter azt mondta, azelőtt, hogy megérkeztek volna. Ha hadifogolyként jöttek volna is jogszerű lett volna az eljárásuk, hiszen szóltak megérkezésük után az ukránoknak, de itt nem is hadifoglyokról volt szó. Ennek ellenére a KKM hivatalosan tájékoztatta „gondolom az ukrán külügyminisztériumot”, vagy az ukrán szerveket – tette hozzá.

Távmeghallgatásban, videón keresztül fogják a Völner-Schadl-ügy koronatanúját meghallgatni a Fővárosi Törvényszéken F. Vivient, az ügy koronatanúját.