korrupció;per;Fővárosi Törvényszék;Völner Pál;Schadl György;

2023-06-20 13:14:00

„Én azt tapasztaltam, hogy Schadl Györgynek biztos, hogy volt olyan kapcsolatrendszere, ami szerepet tudott játszani a kinevezésekben”

Távollétében, videón keresztül hallgatták ki F. Vivient, a Schadl-Völner-ügy koronatanúját a Fővárosi Törvényszéken.

„Nem ismerem személyesen, párszor találkoztam vele, ezt nem nevezném ismeretségnek” – mondta F. Vivien Völner Pálról Tóth Erzsébet bírónő bemelegítő kérdésére kedden a Fővárosi Törvényszéjken a Schadl-Völner-ügy perének újabb fordulójában. 

A nő 2011 december közepén került Schadl György, végrehajtással kapcsolatos pénzügyi kérdésekkel foglalkozott. Elmondása szerint csak sokkal később kapott olyan feladatokat, amelyek a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnökének privát ügyeihez kapcsolódtak. Bár F. Vivien többször jelezte, hogy ezeket nem szeretné ellátni, Schadl György ragaszkodott hozzá, hogy ő csinálja. Később F. Vivien sokszori kérésére vette fel Schadl György a negyedrendű vádlottat, az MBVK-elnök sofőrként is ügyintézőjeként ismert M. Viktort a privát ügyei intézésére.

A tanú elmondása szerint eleinte bankszámlát külön nem kezelt, ám a beérkező összegeket menedzselnie kellett - bevételi bizonylatokat, lezárásokat, előlegeket intézett. Később azonban egyre több, az iroda üzemeltetéséhez kapcsolódó feladatokat is kapott.

A „Házipénztár” nevű hírhedt excel-táblázatról úgy nyilatkozott, hogy abban eleinte az iroda belső ügyeit vezették. „Tudomásom szerint Schadl György már korábban is tartott a páncélszekrényben készpénzt, ám azt akkor nem én, hanem más, korábbi munkatárs intézte, és tudomásom szerint azt nem excelben, hanem papíralapon vezették - mondta.

Arra a bírói kérdésere, hogy van-e tudomása arról, miszerint vezető politikusokkal kapcsolatban állhatott-e Schadl György akár hivatali munkáján kívül is, a tanú nemmel válaszolt. F. Vivien szerint a budaörsi iroda páncélszekrényében először csak a céges papírok voltak, illetve egy pénzkazetta, amiben mindig volt pár tízezer forint váltópénz, hogy vissza tudjanak adni az ügyintézés során.

Egy idő után F. Vivien felszólítás nélkül egy excel-táblázatot hozott létre pozitív-negatív előjellel, ha például villanykörtét kellett venni az irodához. A sajtó nagy csalódására a bíró közölte, hogy a mai napon nem fog részletesen kérdezni az excel-táblázat tartalmáról.

F. Vivien elmondása szerint később már a végrehajtói bankszámlához is volt hozzáférése. Ezen a számlán mindig volt több tízmillió forint volt  egyre intenzívebb be- és kifizetéssel, idővel Schadl György rezsijét is az erről a bankszámláról vett pénzzel csekken fizették be csekken. Az én számítógépem a páncélszekrénnyel egy helyiségben volt, amelyben F. Vivien szerint Schadl György „ékszereket, mindenféle devizát” tartott. Ami bekerült a páncélba a végrehajtói bankszámláról került be.

F. Vivien beszélt arról is, hogy tudomása szerint Schadl Györgynek „jó szokása” volt” kölcsönt nyújtani. – Szerintem azért adott kölcsönt, hogy lekötelezze azt, akinek ad - mondta F. Vivien, hozzátéve, hogy ő is kapott. 

– Már az előző elnökség alatt is ez egy zárt kör volt, kívülről nem lehet bekerülni” - mondta. – Én azt tapasztaltam, hogy Schadl Györgynek biztos, hogy volt olyan kapcsolatrendszere, ami szerepet tudott játszani a kinevezésekben, de hogy pontosan kin keresztül azt nem tudom - mondta F. Vivien. Arról nem is volt tudomása, hogyan lehetett kiskaput találni a végrehajtói pályázatokon. Bár voltak a pályázatok objektív szempontjai – mint például a szakmai előélet –, meghallgatásokon a személyes, szubjektíven adható pontokkal lehetett manipulálni.

Schjadl György néha megfeledkezett pár tízmillió forintról

A Schadl-Völner ügy magát ártatlannak valló hatodrendű vádlottja, Cs. Éva is kapott 20 millió forint körüli kölcsönt Schadl Györgytől irodanyitásra. „Nem tudom, hogy ki kezdeményezte a hitelt” - mondta erről F. Vivien. – Tudja-e, hogy hány alkalommal milyen jogcímen fizetett Cs. Éva Schadl Györgynek? – Nem tudom összegszerűen – felelte, de hozzáfűzte, hogy M. Péter, Cs. Éva MBVK-mál dolgozó férje is elárulta neki, hogy  hogy Schadl György segített a felesége végrehajtói kinevezésében és ezért az irodája osztalékának a felét kérte.

Egy másik esetben Schadl György tőle kérdezte meg, hogy van-e olyan ismerőse, aki szívesen pályázna és megbízható, akkor F. Vivien mondta, hogy van ilyen ismerőse. Ez az ismerős Sz. Balázs volt, akiről pár szót váltottak, hogy hol dolgozik és hogy ő vállal-e felelősséget érte. F. Vivien igent mondott, Sz. Balázst pedig kinevezték.

Schadl György a segítségéért cserébe Sz. Balázs irodája osztalékának az egyharmadát kérte, és

 – Schadl György a budaörsi irodában kért meg rá, vezessek egy nyilvántartást, írjak fel bizonyos összegeket és amikor az Sz. Balázs az osztaléka egyharmadát átadja, akkor azt oda vezessem be – mesélte F. Vivien, aki szerint Schadl György és Sz. Balázs között nem volt közvetlen kapcsolat, ő közvetített közöttük.

„Sajnos én is kértem ebből”

2018-ban aztán Schadl György üzent F. Viviennek, hogy szüksége van készpénzre, kell a fele osztalék Sz. Balázstól. Ekkor F. Vivien fennhangon megkérdezte Schadl Györgytől, hogy miért a felét, mire azt a választ kapta, hogy ne hülyéskedjen, sosem volt szó egyharmadról és „kell” a pénz.

Ekkor hangzott el F. Vivien szerint először Völner Pál neve F. Vivien szerint. Tóth Erzsébet bírónő nem kérdezett rá, hogy pontosan milyen szövegösszefüggésben hangzott el az államtitkár neve. F. Vivien egy Monor környéki étteremben találkozott Sz. Balázzsal és itt F. Vivien elmondta Sz. Balázsnak, hogy az osztalék fele kell. Itt ismét elhangzik Völner Pál neve. – Ha korábban 30 százalék volt, abból hogyan lett ötven? - kérdezte Sz. Balázs. F. Vivien szerint Schadl György egyszerűen elfelejthette, hogy 30 százalékban állapodtak meg.

Sz. Balázs osztalékából F. Vivien is részesült. – Sajnos én is kértem ebből. Körülbelül 40 millió forinthoz juthattam hozzá így részletekben – mesélte a koronatanú.