Az oroszországi eseményeknek, valamint a folytatódó orosz agresszió következményeinek a megvitatása is téma volt a V4-es miniszterelnökök pozsonyi találkozóján – derül ki az Új Szó tudósításából.
A cikk szerint Orbán Viktor miniszterelnök a találkozót követő sajtótájékoztatón arra az újságírói kérdésre, hogy a hétvégi oroszországi események, tehát a Wagner zsoldoshadsereg lázadása miatt Magyarország kész-e változtatni a külpolitikai irányultságán és az ukrán-orosz háborúhoz való hozzáállásán, azt felelte, erre nincs ok.
„Magyarországnak szuverén a külpolitikája, nincs okunk változtatni azon az irányon, amit az orosz-ukrán háborúban eddig követtünk”
– mondta Orbán Viktor.
Szijjártó azt állítja, már azelőtt tudott Lukasenko és Prigozsin megegyezéséről, hogy nyilvánosságra hozták volna„Már túl is lennénk ezen a mizérián”
Az MTI összefoglalója szerint Orbán Viktor a V4-es miniszterelnökök pozsonyi találkozója utáni sajtótájékoztatóján azt is mondta: a migrációra szerinte az lehetne a megoldás – amit egyébként a magyar törvények is kimondanak –, hogy ha valaki benyújt egy belépési kérelmet az unió területére, amíg azt a kérelmet el nem bírálták, az adott személynek fizikailag az európai határokon kívül kell lennie. „Ha ezt kimondanánk, hogy csak az léphet be az unió területére, akinek lefolytatták az eljárását és megkapta az engedélyt valamelyik tagállamtól, hogy beléphessen, már túl is lennénk ezen a mizérián” – jelentette ki. Szerinte az EU ezt a döntő lépést nem hajlandó megtenni, és sajnos az Európai Bizottság új migrációs javaslata sem érte el ezt a célt, ezért ebben az ügyben tovább kell harcolni.
Nem lesznek kötelező menekültkvóták, Magyarország kivásárolhatja magát a kötelezettségbőlA balkáni országok uniós csatlakozása
A Nyugat-Balkán ügyével kapcsolatban a miniszterelnök közölte, az elmúlt héten a régió számos országában járt és örömmel hallotta, hogy fennmaradt az a közös álláspont, hogy a balkáni országok európai uniós csatlakozási folyamatát fel kell gyorsítani. Szerinte egy olyan Balkán-politikára van szükség, amely egyértelmű tagsági perspektívát ad az ott élő népeknek. Megengedhetetlen, hogy az az érzés alakuljon ki, hogy Ukrajna hamarabb kerülhet be az EU-ba, mint azok az országok, amelyek már évek óta tagjelöltek – tette hozzá.
Zöld átmenet és gabonapiac
A miniszterelnök az EU zöld megállapodásáról és annak a versenyképességgel összefüggő hatásairól azt mondta, a zöld átmenet fontos, de azt úgy kell végrehajtani, hogy az ne rontsa le Magyarország és Közép-Európa versenyképességét. „Zöld átmenet az iparral együtt, de nem az ipar nélkül és különösen nem az ipar ellenében” – jelentette ki.
Szavai szerint áttekintették az orosz-ukrán háború kérdését is, de – mint mondta – nem az a cél, hogy ez a téma legyen a közös együttműködés középpontjában. Közölte, hogy Magyarország osztozik az Ukrajnából érkező gabona miatti aggodalmakban. „Támogatjuk, hogy Ukrajnából eljusson Európán kívüli célpontjaihoz, de nem támogatjuk, hogy ez a gabona itt maradjon például Magyarországon és tönkretegye a teljes magyar gabonapiacot” – mondta Orbán Viktor.