;

diplomácia;ukrán-magyar;UMDSZ;hadifoglyok;kárpátaljai magyarok;orosz-ukrán háború;Fegyir Sándor ;

- Fegyir Sándor: a fronton lévő kárpátaljaiak 11 százaléka magyar

Ukrajna fegyveres erőiben 374 kárpátaljai magyar ajkú lakos szolgál – közölte Sándor Fegyir egy az Ungvári Nemzeti Egyetemen néhány hete tartott kerekasztal-beszélgetésen, amelynek témája a kárpátaljai kisebbségi közösségek egyesítése volt az ukrán függetlenség védelmének eszméi körül. Az eseményről az uzhgorod.net.ua hírportál adott hírt június közepén.

A beszámoló linkjét az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) titkársága küldte meg a Népszavának, miután múlt pénteken több helyről is kérdeztük, meg tudják-e erősíteni azt az adatot - a budapesti ukrán nagykövetnek jelölt Sándor Fegyir HVG-nek adott interjújából -, miszerint közel 400 magyar harcol az ukrán fegyveres erők soraiban, és több mint harmincan haltak már meg? Azt is tudni szerettük volna, van-e információjuk hadifogságba esett magyar származású katonákról a nemrég egyházközi együttműködésben Magyarországnak átadott 11 katonán felül.

Az UMDSZ sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta Fegyir adatait. Valószínűsítették, hogy mivel az ukrán hadsereg kötelékében szolgál, olyan információkkal (is) rendelkezik, amelyek a civilek számára nem hozzáférhetőek. „Ugyanakkor nem tudható – tették hozzá –, hogy milyen kritériumok alapján került sor" a nemzetiségi hovatartozás megállapítására, "lévén, hogy sok, vegyes családból származó, magyar gyökerekkel is rendelkező személy nem azonosítja magát magyar származásúként." A hadifogságba esett katonákról kizárólag a hadsereg illetékeseinek vannak adataik - írták -, őket beazonosításukig többnyire eltűnt személyként tartják számon.

A budapesti ukrán nagykövetség azt írta lapunknak, hogy nincsenek információi az ukrán fegyveres erők nemzetiségi összetételéről, „sem a kárpátaljai származású elesett hős katonákról”, viszont „prioritásként kezeli a segítségnyújtást az orosz hadifogságból kiszabadított ukrán katonák hazatérésében”. A Külgazdasági és Külügyminisztérium, továbbá az Orbán-kormány által támogatott Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) keddi lapzártánkig nem válaszolt kérdéseinkre.

Sándor Fegyir, aki civilben az ungvári egyetem szociológia és szociális munka tanszékének vezetője, a filozófia doktora, jelenleg fronton harcol, így online csatlakozott a kijevi Nemzeti Stratégiai Tanulmányok Intézete (NISS) által kezdeményezett, már említett egyetemi vitához. Elmondása szerint az ukrán dandárok összességében szolgáló 374 magyar anyanyelvű katona a szolgálatot teljesítő összes kárpátaljai lakos 11,2 százalékát teszi ki.

Bologna érseke tervei szerint az oroszországi út egyben elősegítheti az igazságos békéhez vezető út megtalálását.