;

kormány;Kína;Karácsony Gergely;tervek;Soroksár;vegyianyag;kereskedelmi központ;

- Karácsony Gergely: A Fővárosi Közgyűlés napirendjén tárgyalhatják, hogy Soroksáron véderdő legyen-e vagy kínai méreglerakat

A főpolgármester úgy tudja, hogy a kormány szeptemberig tető alá hozná az üzletet az európai akkugyárakat veszélyes vegyianyagokkal ellátó központról. 

A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén napirendre kívánom vetetni azt a napirendi pontot, amelynek segítségével minden lehetséges jogi eszközzel megállíthatjuk azt az eszelős tervet, hogy Budapest legyen a kínai akkumulátorgyártók gyarmata, veszélyes anyagok lerakata – jelentette be keddi rendkívüli online sajtótájékoztatóján Karácsony Gergely. A főpolgármester így reagált arra a Direkt36 által feltárt tervre, amely szerint Kína Európában is kialakít egy vegyianyag-kereskedelmi központot, méghozzá Magyarországon.

Az elképzelések szerint két lehetséges helyszín egyike az ország keleti határán fekvő záhonyi vasúti átrakodóhely, de a másik a Budapesten már régóta működő, BILK terminál néven ismert logisztikai létesítmény, és a tervezett budapesti vegyianyag-elosztó helyszín vasúti vágányai néhol mindössze pár tíz méterre futnak Soroksár kertvárosának lakóépületeitől, ahol a jelenlegi szállítmányok sokszorosa fordulna meg.

– Olyan veszélyes anyagokkal látnák el innen egész Európában az akkumulátorgyárakat, amelyek egy katasztrófa vagy egy előre nem látható helyzet esetén nagyon súlyos kockázatot jelentenének az ott lakók számára. Ez teljes mértékben ellentétes a főváros terveivel, de a budapesti és a soroksári emberek sem szeretnék ezt – szögezte le Karácsony. Hozzátette, eddig semmilyen tájékoztatást nem kaptak a kormánytól, de „amikor valamilyen disznóságra készülnek, azt titokban teszik, és meglapozottnak tűnik az az értesülés, hogy ezt az üzletet szeptemberig nyélbe akarják ütni”. 

Budapest vezetője azt mondta, mindent meg fog tenni, hogy ez a terv ne valósuljon meg. Azt ugyan elismeri, hogy a zöld átálláshoz a világnak szüksége van akkumulátorokra, de arra Magyarországnak nincs szüksége, hogy a kínai akkugyártók gyarmata legyen. – Nem kell, hogy Budapest kínai méreglerakatok helyszíne legyen – szögezte le Karácsony, aki térképen mutatta be, hogy milyen nagy területet veszélyeztetnének a tervek megvalósításával, és egy jelenleg beépítetlen területen terjeszkednének tovább. A főváros ezzel szemben ezen a területen a budapesti véderdőt bővítené tovább és el is indítanák azokat a jogi lépéseket, hogy ezek a jelenleg mezőgazdasági besorolású területek erdőterületekké váljanak. Karácsony Gergely szerint világos értékválasztás elé állítják a képviselőket szerdán: véderdőt akarnak-e vagy pedig veszélyes vegyszerek tárolására alkalmas területet. 

A magyar tulajdonban lévő, Péccsel szomszédos Pogány községben bejegyzett Magnus idén öt, a következő két évben pedig 45 gépet szállít kínai üzleti partnerének.