Nem tudni, ki látja el a gyerekeket hétfőtől a Veszprém vármegyei Pétfürdőn, ugyanis a falu mindhárom védőnője felmondott – derül ki az RTL Híradó riportjából.
A csatornának az egyikük elmondta, hogy június 30-án zárul le 17 éves védőnői pályafutása, mint ahogy másik két kollégájáé is. Szavai szerint régóta fontolgatták a felmondást, mivel egyre több volt az adminisztráció, és egyre kevesebb idő jutott a valódi munkára. Döntésüket akkor hozták meg, amikor kiderült, hogy júliustól az önkormányzattól a vármegyei kórházhoz kerülnek.
„Folyamatosan lebeg a levegőben, hogy plusz feladatok jönnek majd. Olvashattunk most is konkrétumok nélkül ilyen nyilatkozatokat. A munka mindig több, a megbecsülés egyre kevesebb”
– fogalmazott.
Ezzel a falu összes védőnője felmondott, és nem tudni, hétfőtől kihez mehetnek kisgyerekükkel az anyukák.
Az önkormányzatokra mutogatnak
Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár korábbi közlése szerint a védőnők bére júliustól 18 százalékkal nő, és „alapvetően az egy garancia, hogy a kereste senkinek nem csökkenhet”. Az RTL Híradónak nyilatkozó védőnő szerint azonban ez nem igaz. Eddig ugyanis az önkormányzattól kaptak cafetériát, jutalmat, volt ahol ruhapénzt és benzintámogatást is fizettek. Ezeket a béren kívüli juttatásokat azonban a kórházak jövő hónaptól nem fizetik ki, így 20-30 ezer forinttal csökkenne a fizetése a béremelés ellenére. Az Országos Kórházi Főigazgatóság ezzel kapcsolatban a csatornának azt írta, az önkormányzatoknak továbbra sem tiltja semmi, hogy béren felüli juttatásokat biztosítsanak.
A veszprémi kórház pedig tudatta: az ellátást új védőnő megbízásával biztosítják majd, az átmeneti időszakban helyettesítés lesz.
Kapkodó központosítás
A Népszava hétfőn számolt be arról, hogy noha szombattól már nem önkormányzati, hanem állami feladat a védőnői szolgálatok működtetése, az utolsó pillanatokban készülnek a vonatkozó szerződések. Egy, a birtokunkba került dokumentum szerint egy kórház „fedezethiányra tekintettel” még egy ideig indokoltnak tartja az önkormányzat anyagi kötelezettségvállalását az átvett ingatlanok üzemeltetésében.
A kapkodó központosításra utal az is, hogy a fővárosi és az agglomerációs önkormányzatokat csak június közepén hívták először egyeztetésre a feladat átvételére kijelölt centrum kórházak. (Vidéken a vármegyei kórházak az átvevők.) A megbeszélésen hallottaktól még inkább elbizonytalanodott településvezetők azután két nap múlva kaptak egy megállapodás-tervezetet az átvevő intézménytől, amelynek leglényegesebb pontja a védőnők által használt, de önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok további üzemeltetésére vonatkozik. A pénzügyi és vagyonjogi szempontból korántsem egyszerű kérdésben csak a képviselők dönthetnek, így elkezdték lóhalálban összehívni a testületi üléseket.
Elveszi az Orbán-kormány a védőnői szolgálatokat az önkormányzatoktól, de a rezsit és a béren kívüli juttatásokat mindenütt velük fizettetné megA szakszervezet szerint az átalakítással akár havi 100 ezer forinttal is kevesebbet kereshet egy védőnő, többen már fel is mondtak„Ez már központosítási mánia” – Az önkormányzatok szerint csak ronthat az ellátáson a védőnői szolgálat államosítása