Haladéktalanul kezdődjenek valós tárgyalások a kerületi önkormányzatok részére az Egészséges Budapest Program keretében, az atlétikai stadion építésének támogatásáért cserében ígért 10 milliárd forintos kormányzati támogatások ütemezéséről és folyósításának módjáról.
Ahogy arról a Népszava korábban beszámolt a fővárosi önkormányzat 2020-ban 2 milliárd forintot, 2021-ben 750 millió forintot kapott a CT- és MR-várólista csökkentési programjára, majd ennek kibővítéseként betegút menedzsment programra. A kerületi önkormányzatok eddig összesen 20,7 milliárd forint támogatást kaptak a 2019-es alku alapján. Ezeket elsősorban infrastruktúra fejlesztésekre fordították, beleértve a rendelők felújítását, korszerűsítését, bővítését, illetve új orvostechnikai eszközök beszerzését.
Tovább trükközik a kormány annak a pénznek a kifizetésével, amit Budapestnek ígért az atlétikai létesítmény engedélyéértMindez azt jelenti:
a kormány eddig összesen 23,4 milliárdot adott oda az ígért 50 milliárdból, holott időarányosan 2022 végén már 30 milliárdnál kellett volna tartani, az idei összegről pedig még tárgyalás sincs.
A kormány 2022 óta nem tartja be az alku ráeső részét és egy fillért sem ad.
Az ellenzéki pártok fővárosi frakcióinak vezetői azt szeretnék, ha végre érdemi egyeztetések indulnának az ügyben. Javaslatukat a Fővárosi Közgyűlés júniusi utolsó ülésén – a fideszesek kivételével – támogatta.
Rövid polémia után átment
a főváros folyószámla hitelkeretének 40 milliárd forintra emelésére vonatkozó javaslat is.
Az önkormányzat jelenlegi likviditási helyzete ugyanis azt vetíti előre, hogy a jelenlegi 25 milliárdos keret július végén kimerül. Az okok között szerepel a per tárgyát képező szolidaritási hozzájárulás, a hiába várt kormányzati energiakompenzáció, a kormányzati szervek fővárosi önkormányzat, illetve gazdasági társaságai felé fennálló milliárdos tartozása, a trolibuszok vásárlására kapott, de egyelőre meg nem kapott uniós források hiánya, illetve a Lánchíd-felújításra szintén a kormány által ígért 6 milliárd visszatartása. A közgyűlési vitában Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes elmondta, hogy eddigi iparűzési adóelőleg befizetések azt mutatják, hogy az eredeti költségvetési tervnek megfelelően 40 százalékkal is több adó folyhat be az idén.
A Lánchídról végleg kitiltják az autósokat, Budapest nem fizet több adótFelettébb kínos vita után a Fővárosi Közgyűlés kormánypárti képviselői, valamint néhány ellenzéki képviselő ellenszavazat, illetve tartózkodása mellett nem támogatta két fővárosi tulajdonban álló újpesti telek Utcáról Lakásba Egyesületnek való haszonbérletbe adását, ahol két mobilházat állítottak volna fel lakhatási problémák enyhítésére. A civil szervezet mobilház programjában üres telkekre telepített, összkomfortos és szigetelt, alacsony bérleti díjú és fenntartási költségű otthonokat bérelhetnek a rászorulók. A megvásárolt vagy használatba kapott telkekre skandináv típusú használt mobilházakat telepítenek, melyek lényegesen olcsóbbak a lakásoknál, komfortban azonban nem maradnak el azoktól.
A javaslatot Déri Tibor, a telkek helyszínéül szolgáló Újpest immáron független polgármestere fúrta meg, mondván nincs előkészítve a döntés, elmaradt a lakossági tájékoztató és egyébként se kapnának a házak használatba vételi engedélyt. Kiss Ambrus szerint az eljárásjogi kérdések megoldhatóak, a rászorulóknak pedig nagy segítséget jelenthetne ez a lehetőség. A vita többször is nagyon kínos erkölcsi mélypontokat ért el, felsorakoztatva számos „hajléktalanok beköltöztetése” elleni narratívát. Ahogy arra Pikó András VIII. kerületi polgármester felhívta a figyelmet,
bárhol is terveznek lakhatási válságot enyhítő projektet, rögtön megindul a gyakorta politikai támogatással erősített társadalmi ellenállás.
Ez a projekt azonban már az induláskor, a Fővárosi Közgyűlésben elbukott. Kiss Ambrus igen szomorúan állapította meg, hogy elvben a közgyűlés ugyan igent mond az esélyegyenlőségre, ám az elvek gyakorlatba ültetése már az első alkalommal elbukik. A közgyűlés a nyár előtti utolsó ülésén ugyanis két stratégiát, a közlekedésbiztonsági mellett az esélyegyenlőségit is elfogadta.
Átment a MOL hulladékos cégével, a MOHU MOL Zrt-vel az átmeneti időszakra – amíg az uniós versenyhatóság nem engedélyezi a közös cég felállítását – kötendő megállapodás is, amelyben rögzítették a koncesszor által fizetett bérleti díjakat. Az átmenet nehézségeiről a Népszavában korábban hosszan írtunk.
Uniós versenyhatóság előtt a közös Mol-BKM hulladékcég, de az engedélyt még nem kapta megA fideszesek is fellázadtak Rogán Antal ellen, leszavazták a soroksári vegyianyag-elosztó tervét