Készül forgatókönyv a minisztériumnál, ha további felmondások és pályaelhagyások lesznek az oktatásban? – ezzel a címmel tett fel írásbeli kérdést a DK-s Vadai Ágnes Pintér Sándor belügyminiszternek a Népszava cikke nyomán.
Megírtuk: van olyan oktatási intézmény, ahol a vezetés vészforgatókönyvvel készül a következő tanévre az egyre nagyobb tanárhiány miatt, például a napközis nevelőket is beosztják tanítói feladatok ellátására, a differenciált órákat megszüntetik, a könyvtárostanár pedig felzárkóztató foglalkozásokat tart majd. Az elmúlt hetekben megnövekedett a tanári álláshirdetések száma is, van olyan iskola, ahova egyszerre nyolc, különböző szakos pedagógust keresnek.
Pintér Sándor helyett Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára válaszolt. Állítása szerint a fő munkaviszony keretében foglalkoztatott pedagógusok száma 2010 óta 165 ezer és 170 ezer fő körül mozog, miközben a tanulók száma csökken, így több figyelem jut egy-egy gyermekre, 2010-ben még 11,5 diák, 2010-ben 10,4 diák jutott egy pedagógusra az OECD adatai szerint. Majd Vadai Ágnes konkrét kérdésére reagálva bemásolta a Belügyminisztérium június 6-ai közleményét, amely az új pedagógus jogállási törvény, vagyis a státusztörvény parlamentnek benyújtott tervezetéről szólnak.
Új óvodai nevelő képzéssel próbálja enyhíteni a Orbán-kormány az óvónőhiánytEz alapján tehát a státusztörvény a kormány vészforgatókönyve a tanárhiányra Rétvári Bence szerint. Igaza lehet, hiszen a tervezetnek több olyan pontja van, amelyek a pedagógushiány fokozódására való felkészülést jelenthetik, ilyen például az akár 48 órás heti munkaidő, vagy az, hogy járáson belül - önkéntes jelentkezők híján - akár utasítással is áthelyezhetik a pedagógusokat más intézményekbe dolgozni.
A tervezetről jövő hét kedden szavaz a parlament.
Féktelen kizsákmányolás zajlik, nemzetközi jogi fórumokon kell fellépni a magyarországi tanárokért – Interjú Totyik Tamással