MSZP;Vodafone;magyar állam;Tóth Bertalan;bírósági döntés;megvásárlás;adásvételi szerződés;

Pert nyert Tóth Bertalan, az állam köteles kiadni a Vodafone adásvételi szerződését

Az MSZP frakcióvezetője szerint a több száz milliárdos ügylet valódi célja egy olyan újabb információs bázis megszerzése, amely a Fidesz és Orbán Viktor hatalomban tartását szolgálhatja.

Az állami Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. 15 napon belül köteles kiadni a részemre – a bíróság által továbbra is üzleti titokként kezelendőnek tartott adatok kitakarása mellett – az adásvételi szerződést, valamint az ügyletet megelőzően készített értékelési, üzleti és jogi átvilágítási jelentéseket – írja legutóbbi Facebook-bejegyzésében Tóth Bertalan, MSZP parlamenti frakcióvezetője arról, hogy újabb pert nyert az állam ellen.

Az ellenzéki politikus közölte, hogy a Fővárosi Törvényszék a Vodafone Magyarország 49 százalékos üzletrésze állami megvásárlási körülményeinek tisztázására indított adatigénylési perében hozott szerinte fontos döntést. Sőt, a bíróság egyértelművé tette azt is, hogy a dokumentumok angolról magyarra történő fordításának 20 millió forintos költségét az állam viseli, hiszen eleve magyar nyelven kellett volna szerződést kötniük.

–  Így már többet megtudhatunk majd arról, miért fizetett a magyar állam 324 milliárd forintot az adófizetők pénzéből egy olyan cég kisebbségi tulajdonrészéért, ami 2020-ban és 2021-ben is veszteséges volt – fogalmazott a szocialista frakcióvezető, aki csokorba szedte, hogy szerinte a Vodafone-ra költött közpénzt mire lehetett volna költeni külön-külön:

  • A teljes pedagógus-béremelésre; 

  • a 10 százalékos nyugdíjemelésre;

  • 2008 óta nem emelt családi pótlék megduplázása

  • a rászorulóknak nyújtott gyógyszertámogatások duplázására;

  • 100 ezer család egyenként 3,2 millió forintos vissza nem térítendő energetikai korszerűsítési támogatására.

Tóth Bertalan szerint  „minden jel arra utal, hogy az ügylet valódi célja egy olyan újabb információs bázis megszerzése lehetett, amely a Fidesz és Orbán Viktor hatalomban tartását szolgálhatja”. Ezt erősíti – fogalmazott –, hogy az üzlet célja nem az állam vagyonának gyarapodása lehetett, hanem – a későbbi Vodafone-Yettel részvénycsere-ügylet révén, mely után a 4iG immár 70,5 százalékban ellenőrzi a Vodafone Magyarország Zrt-t – egy magántársaságé. Így Orbánék valójában a 4iG számára nyújthattak támogatást.

–Az ítéletet vizsgáljuk, ha szükséges, a kitakarni engedett adatok megismerése érdekében fellebbezni fogok – tette hozzá az MSZP frakcióvezetője, akinek az ügyben feltett írásbeli kérdését nemrég feljelentésként értékelte Polt Péter legfőbb ügyész. A kérdés így szólt: „Hol veszett el hárommilliárd forint az elcserélt Vodafonerészvények értékéből? Ön szerint csökken-e a nemzeti vagyon értéke, ha 128,7 milliárd forintértékű Vodafone részvényeket 125,7 milliárd forint értékű részvényekre cseréli az állam?”