Az MSZP garanciákat vár arra, hogy a vegyi üzemek és az akkumulátorgyárak körül lakók, illetve az ezekben a létesítményekben dolgozók egészsége és biztonsága háborítatlan marad. A szocialisták a környezetvédelem és a munkavállalók egészsége, jogai és biztonsága érdekében határozati javaslatot nyújtottak be a parlamentnek.
Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke napirend előtti felszólalásában arról beszélt, hogy jogosan aggódnak a vegyi üzemek, és akkumulátorgyárak körül lakók, hiszen a kormány eddig sem nyújtott garanciákat a munkavállalók egészsége, valamint a környezet megóvása érdekében. Magyarországon erőszakos iparosítás zajlik, a lakosságot pedig nem kérdezik meg, erőszakkal lenyomják a torkukon az akkumulátorgyárakat. Az autóiparban nagy átalakulás megy végbe, amit politikai gondolkodástól függetlenül mindenkinek tudomásul kell venni, de ez a „zöldátalakulás” nem történhet kizárólag a piaci kényszerek hatására, a munkavállalók érdekét, egészségét és a környezet védelmét is figyelembe kell venni. Korábban erről tárgyaltak a MSZP vezető politikusai Berlinben, magyar és német szakszervezeti vezetőkkel közösen.
Hiába van környezetvédelmi szabályozás Magyarországon, sok gyár ezeket nem tartja be, hiszen „bagó kifizetniük a bírságokat”
- hívta fel rá a figyelmet Kunhalmi Ágnes. A kormány nem is tudja, és nem is akarja betartatni a környezetvédelmi szabályokat, hiszen a távol-keleti cégeknek ez teszi vonzóvá Magyarországot. Bátonyterenyénél be is bizonyosodott, hogy ezek a bírságok nem visszatartó erejűek. A politikus szerint a kormány az elmúlt 13 évben nem fordított figyelmet az energiahatékonyságra, a zöldenergiára, emiatt kapkodnak most, emiatt építenek lépten-nyomon akkumulátorgyárat.
A környezetvédelmi szabályokon kívül a munkaügyi és a munkavédelmi szabályok sincsenek betartatva. Az MSZP újra beadta korábbi határozati javaslatát, amely tartalmazta, hogy az állam és a munkáltató mellé a munkavállalók képviselőit is emeljék be a stratégiai partnerségi megállapodásokat megelőző tárgyalásokba; tömeges létszámleépítés ne mehessen végbe azoknál a cégeknél, amelyek állami támogatást kapnak; ne akadályozzák a szakszervezetek munkáját, sőt írják elő azok létrejöttét a stratégiai partnereknél; az a cég, amely megszegi a munkajogi, munkaegészségügyi, munkavédelmi szabályokat 2 évig ne kaphasson állami vagy uniós támogatást.
A most benyújtott határozati javaslata szerint a helyi lakosságot meg kell kérdezni népszavazás útján a gyár vagy üzem létrejötte vagy bővítése kapcsán. Bővítésre csak akkor kerülhet sor, ha a cég korábban maradéktalanul betartotta a vonatkozó környezetvédelmi és munkaügyi előírásokat, új gyár létesítése esetén a beruházó ezen előírások betartásának kiemelt ellenőrzését lehetővé teszi és saját költségvetéséből finanszírozza. Nem engedélyezhető építés, illetve bővítés olyan mezőgazdasági területen, melynek hektáronkénti átlagos aranykorona értéke a 25-öt meghaladja.
Ezzel olyan szabályozás léphetne életbe, amely kötelezően előírja a helyi népszavazást, ha beépítésre szánt területtől számított 12 kilométeren belüli beruházást kívánnak megvalósítani, egyben a szigorú környezetvédelmi és munkaügyi előírások maradéktalan betartását is érvényre juttatná.
Az MSZP szerint nem így és nem ennyi akkumulátorgyárat kellene Magyarországra hozni. A környezetvédelmi, munkaügyi, munkavédelmi szabályokat az állam tartassa be a stratégiai partnerekkel, és ne erőszakkal nyomják le az akkumulátorgyárakat az emberek torkán.
Újabb kínai akkugyártó jegyzett be leányvállalatot MagyarországonAkadályokon áttörve tüntettek Bátonyterenyén az akkugyár előttSzijjártó hivatalossá tette: kínai akkumulátor-összeszerelő üzem épül Fóton