egészségügy;Honvédkórház;Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottsága;Országos Kórházi Főigazgatóság;

Honvédkórház: intézményszétválasztás szövődményekkel

Alig félszázan távoztak a Honvédkórházból a fenntartó váltás idején – hangzott el az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságában, ahol a képviselők Jenei Zoltánt, az Országos Kórházi Főigazgatót hallgatták meg az intézmény ketté bontásának tapasztalatairól.

Mint arról többször írtunk, január elsején „vágták ketté” a kórházat, amelynek egyik része maradt a honvédség felügyelete alatt. A másik felét, a civilekkel kapcsolatos feladatokat pedig új egészségügyi szolgáltatóként az Észak-Pesti Centrumkórház - Honvédkórház nevű alakulat vette át. Az újonnan létrejövő intézmény irányítása a belügyminiszterhez került, s a civil egészségügyi ellátáshoz kötődő orvosok, szakdolgozók és egyéb nem katonai alkalmazottak egészségügyi szolgálati jogviszonyban folytathatták munkájukat.

A parlamenti szakbizottságában a képviselők arra voltak kíváncsiak milyen nehézségeket okozott a fenntartóváltás. Novák Előd (Mi Hazánk) nehezményezte, a szlovák védelmi minisztertől kellett megtudnia, hogy ukrán katonák, egészségügyi szakemberek képzésében is részt vesz Magyarország és afelől érdeklődött, a Honvédkórház kapott-e konkrétan szerepet ebben. Lukács László (Jobbik) és Harangozó Tamás (MSZP) arról is érdeklődtek, rendeződtek-e a bérfizetési problémák, amelyekről márciusban a lapunk is beszámolt. A Népszava akkor arról írt, hogy a civilek ellátására szolgáló új centrum kórházban akadozik a bérfizetés, voltak akiknek kevesebb, és voltak akiknek jóval több érkezett a számlájára, mint ami járt volna. És volt olyan is, aki az első két bérfizetéskor nem kapott semmit.

Jenei Zoltán válaszában elismerte, hogy valóban voltak problémák az átállás nehézségei miatt az első hónapokban a fizetésekkel, ám – szerinte – ezek azóta megoldódtak. Április közepén az Észak-Pesti Centrumkórház - Honvédkórház főigazgatója maga tájékoztatta arról, hogy már egyetlenegy panasz sincs. Hozzátette: a nehézségeket a közkórházakétól eltérő bérszerkezet okozta, hiszen a Honvédkórházban az alapfizetést egy-egy speciális feladathoz, készenléthez, ügyelethez tartozó bérelemek is kiegészítették.

Közölte azt is, hogy az új Észak-Pesti Centrumkórház-Honvédkórház mintegy 3000 alkalmazottjából „mindössze” 51 ember távozott a váltás idején, ám egyetlen olyan osztály sem volt, ahol ez a betegek ellátásában gondot okozott volna. Megjegyezte: a szétválás után is 128 olyan honvédelmi jogviszonyban maradó orvosa, szakdolgozója van az intézménynek, akik részt vesznek a civil feladatok ellátásában, azzal a megkötéssel, hogy amennyiben bárhol máshol a világban szükség volna az ő speciális tudásukra, akkor annak elsőbbsége van. Hozzátette: az intézmény járóbeteg-ellátó részében havonta 250 ezer orvos-beteg találkozás történik. A betegforgalom az átalakítása óta láthatóan nem csökkent, sőt az ország szinte minden pontjáról havonta 25-30 ezer olyan beteg is itt kér ellátást, akik nem a kórház ellátási körzetéhez tartoznak.

Kérdésékre válaszolva elmondta: Ismeretei szerint Ukrajnában szolgálatot teljesítő katonák képzésében nem vesz részt az intézmény. A Honvédkórháznak van katona egészségügyi feladata is. Így ha Ukrajnából vagy bárhonnan máshonnan a világból érkeznek katonai sérültek, akkor az intézmény nemzetközi katonai egyezmények alapján fogadja a betegeket. Jelezte: friss adatai nincsenek, de amikor erről legutóbb tájékozódott, öt, az ukrajnai háborúban megsérült beteget kezeltek a Honvédkórházban. Mint mondta, Ukrajnából folyamatosan érkeznek betegek, akiket nem csak a Honvédkórházban látnak el, hanem Nyíregyházán, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kórházban, az országos onkológiai intézetben, és a Heim Pál Gyermekkórházban.

Elromlott a klíma, átszervezték a műtéteket

Meghibásodott a Honvédkórház kettes telephelyén, az egykori MÁV-kórházban a klímaberendezés pénteken. Kérdésünkre az intézmény főigazgatója azt írta: Az Észak-Pesti Centrumkórház-Honvédkórház II-es telephelyén a műtőblokk klímaberendezésének javítása folyamatban van. A fellépő hiba miatt át kellett szervezni a nem sürgős műtéteket  az I-es, illetve II-es telephelyen megosztva, az akut eseteket is elvégezték a szakemberek. Azaz az operációk a javítás alatt is zavartalanok.