CT;MR;Pintér Sándor;államosítás;Gurmai Zita;

- Tudják garantálni, hogy nem nő a várakozási idő? – Pintér Sándornál érdeklődik Gurmai Zita a CT- és MR-vizsgálatok államosítása miatt

Gulyás Gergely nem volt túl meggyőző a kormányinfón, de hátha az oktatásért és az egészségügyért is felelős belügyminiszter majd az lesz.

Pintér Sándor belügyminisztertől vár választ Gurmai Zita, az MSZP frakcióvezető-helyettese, hogy kiderüljön, vállal-e a kormány garanciákat arra vonatkozóan, hogy a CT- és MR-vizsgálatok államosításával kapcsolatos aggályok nem igazolódnak be - derül ki a szerkesztőségünk részére is eljuttatott közleményből.

Lapunk írta meg először, hogy a nagy értékű képalkotó diagnosztikai szolgáltatások, vagyis az MR- és CT-vizsgálatok államosítását, valamint a kórházi patikák kiszervezését készítette elő a kormányzat a jövő évi költségvetéshez beadott módosításokban. A jövő év második feléig a társasági formában működő szakrendelőknek át kell alakulniuk költségvetési intézménnyé, ellenkező esetben megszűnik a közfinanszírozásuk. A tervekbe az utolsó pillanatban kerültek bele az egészségügyet érintő jelentős módosítások, így azokat az Országgyűlés Népjóléti Bizottsága meg sem vitathatta, azaz ezen politikai döntések szakmai kontrollja ezúttal is elmaradt.

A Magyar Orvosi Kamara a nagy ötletre úgy reagált, hogy „a hatástanulmányokkal megalapozott, szakmai konszenzusos döntéshozatalt megkerülő államosítás tovább ronthatja a diagnosztikában és a járóbeteg-szakellátásban már jelenleg is kritikus mértékű szakemberhiányt, mindez növelheti a várólistákat, rontja a daganatos, a mozgásszervi, valamint a szív- érrendszeri betegek gyógyulási esélyeit, és még több beteget kényszerít a magánellátásba.”

Az aggályokat Gulyás Gergely kancelláriaminiszternek sem sikerült meggyőzően eloszlatnia a csütörtöki kormányinfón. Gurmai Zita ezért most Pintér Sándornak címezte az alábbi kérdéseket:

  • Milyen hatásvizsgálat alapján döntöttek arról, hogy a jövőben az önkormányzati járóbeteg-szakellátás keretében kizárólag költségvetési szervvel lehet finanszírozási szerződést kötni?

  • Milyen hatásvizsgálat alapján döntötték el, hogy kizárják a magánszolgáltatókat a közfinanszírozott CT- és MR-vizsgálatokat végzők köréből?

  • Hány önkormányzatot és beteget érint az 1) kérdéssel érintett változtatás?

  • Hogyan fogják pótolni azokat a többletforrásokat az egészségügyből, amelyeket az önkormányzatok ezekre a szolgáltatásokra tekintettel az egészségügyre fordítottak?

  • Tudja-e garantálni Miniszter Úr, hogy a várakozási idő sehol nem fog nőni a változtatások következtében?

  • A módosítás alapján számos esetben van lehetőség a szabályoktól való eltérésre „hiánypótló állami szolgáltatás” esetén vagy „ellátási érdekből”. Mikor alkotják meg azt az objektív szempontrendszert, amely alapján ezekben a kérdésekben dönteni fognak?

Jogosulatlan adatkezelés lenne, ha a belügyminiszterhez érkeznének a pedagógusok jogviszony-megszüntetésről szóló nyilatkozatai.