Oroszország;Magyarország;Ukrajna;hadifoglyok;

- Újabb ukrán hadifoglyok érkezhetnek Magyarországra

Állítólag az Orosz Ortodox Egyházban jelenleg is tárgyalnak arról, hogy fogadnák a magyar kormány képviselőit, és a hírszerzők úgy tudják, hogy erre augusztus 8. és 11. között kerülhet sor. A látogatás elsődleges célja pedig az, hogy megtárgyalják a magyar származású ukrán hadifoglyok átadásának a következő körét.

Egy ukrán lap szerint az Orosz Ortodox Egyház újabb ukrán hadifoglyokat szállíthat Magyarországra – vette észre az Index.

Egy ismert ukrán hírportál, a Jevropejszka Pravda a saját értesülései alapján már korábban arról írt, hogy újabb hadifoglyokat adhatnak át az oroszok Magyarországnak, ám konkrétumokat nem közöltek ezzel kapcsolatban. Csütörtökön viszont az rbc.ua portálnak nyilatkozó ukrán hírszerző azt mondta, az Orosz Ortodox Egyházban jelenleg is tárgyalnak arról, hogy fogadnák a magyar kormány képviselőit, és a hírszerzők úgy tudják, erre augusztus 8. és 11. között kerülhet sor. A látogatás elsődleges célja, hogy a magyar származású ukrán hadifoglyok átadásának következő körét megtárgyalják – tette hozzá a hírszerzőtiszt. Az Index összefoglalója szerint azt is mondta, hogy

a fogolycseréből az ukrán kormányzatot az előző alkalomhoz hasonlóan most is kihagynák, ami szerinte a genfi egyezmény és a nemzetközi humanitárius jog megsértését jelenti.

Közölte, hogy az Orosz Ortodox Egyház részéről Antonij volokolamszki metropolita tárgyalhat a magyarokkal, aki tavaly június óta a moszkvai patriarchátus külkapcsolataiért felel. Elmondása szerint a magyar félnek egyelőre nincs listája arról, kiket akarnának átvenni az oroszoktól, és emiatt az orosz titkosszolgálat jelenleg is keresi a hadifoglyaik közt azokat, aki kárpátaljai születésűek.

A tervük az, hogy a magyar delegáció érkezéséig egy 10-15 főből álló listát állítsanak össze

– tette hozzá. Az ukrán hírszerző szerint a magyarok feltétele az, hogy magyar etnikumú, magyarnyelv-tudással rendelkező személyek legyenek, csak azokat fogadják el, akik az Ukrajnában élő magyar kisebbséghez tartoznak.

Még június 10-én az orosz ortodox egyházi közleményből derült ki, hogy magyar kérésre 11 ukrán hadifoglyot szállítottak Magyarországra Oroszországból. Bár Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes később azt állította, hogy a kárpátaljai katonák visszanyerték a szabadságukat, ezt hozzátartozói közlésekre hivatkozva a kijevi külügyminisztérium kétségbe vonta.

Peter Stano, az Európai Bizottság külügyi szóvivője azt mondta: a magyar hatóságok feladata, hogy magyarázatot adjanak a részletekre és részvételükre az Oroszország által hadifogolyként fogva tartott ukrán állampolgárok szabadon bocsátásában. Számot kell adniuk arról is, hogyan konzultáltak az ukrán hatóságokkal ebben az ügyben.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban közölte, hogy a kárpátaljai hadifoglyok ügyében nem volt egyeztetési kötelezettségük az ukrán féllel. Gulyás Gergely állítása szerint az ukránok sem akarják hadifogolyként látni katonáikat, a kijevi hatóságok hozzáállását pedig abszurdnak tartja. 

Oleh Nyikolenko, az ukrán külügyminisztérium szóvivője később arról számolt be, hogy a Magyarországra érkezett 11 fogoly közül öt ember már visszatért Ukrajnába.

Indoklásuk szerint „a nemváltást szinte már tetszés szerint lehetővé tévő országokban” is elképzelhetetlen, hogy egy ilyen jogosultság visszaélésszerűen járhasson azoknak, akik „adott esetben férfiként 39 év munkaviszony után hirtelen nőnek érzik magukat”.