;

Magyarország;Kárpátalja;Ukrajna;Szijjártó Péter;hadifoglyok;orosz-ukrán háború;Dmitro Kuleba;

- Visszatért Ukrajnába az Oroszország által Magyarországra küldött hadifoglyok egy része

Az ukrán külügyi szóvivő deportálást emlegetett a kárpátaljai hadifoglyok kapcsán, Szijjártó Péter pedig hazugsággal vádolta az ukrán külügyet.

Három korábbi hadifogoly visszatért Magyarországról Ukrajnába - írta a Facebookon Oleg Nyikolenko ukrán külügyi szóvivő, hozzátéve, minden támogatást megkapnak.

Az ukrán diplomaták a Hadifogolykezelési Koordinációs Parancsnoksággal és Ukrajna más érintett szerveivel közösen továbbra is lépéseket tesznek, hogy a többi, Oroszországból Magyarországra „deportált” ukrajnai hadifoglyokat hazaszállítsák Ukrajnába - közölte.

Az ügy miatt ismét üzengetésbe kezdett a magyar és az ukrán külügy, Mint ismert, Moszkva az orosz ortodox egyházon keresztül adott át Magyarországnak kárpátaljai hadifoglyokat. A hadifoglyok átadásában részt vett az orosz ortodox egyház külső egyházi kapcsolatok főosztályának vezetője és Kirill tanácsadója is.

Ukrajnával az ügyben nem egyeztettek előre, Kijev pedig ezt követően bizonyítékok nélkül azzal vádolta meg az Orbán-kormányt, hogy nem felel meg a valóságnak az az állítás, miszerint a hadifoglyok Magyarországon visszanyerték a szabadságukat, helyette elszigetelik őket, nem férnek hozzá nyílt információforrásokhoz, nem kommunikálhatnak családtagjaikkal más személyek jelenlétében, és nem léphetnek kapcsolatba Ukrajna nagykövetségével sem. Oleg Nyikolenko azt is állította, hogy figyelmen kívül hagyták az ukrán fél azon próbálkozásait, amelynek keretében konstruktív párbeszédet szeretnének folytatni a magyar hatóságokkal.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Kormányinfó sajtótájékoztatón elárulta, a Magyarországra hozott hadifoglyok kárpátaljaiak, de nem mindannyian magyar nemzetiségűek vagy kettős állampolgárok. Arra a kérdésre, hogy mikor értesült a hadifoglyok Magyarországra szállításáról, a miniszter azt mondta, azelőtt, hogy megérkeztek volna. Ha hadifogolyként jöttek volna is jogszerű lett volna az eljárásuk, hiszen szóltak megérkezésük után az ukránoknak, de itt nem is hadifoglyokról volt szó. Ennek ellenére a KKM hivatalosan tájékoztatta „gondolom az ukrán külügyminisztériumot”, vagy az ukrán szerveket – tette hozzá.

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter hétfőn arról beszélt, hogy szerinte Orbán Viktor miniszterelnök politikai érdeke volt, hogy ukrán hadifoglyokat szállítottak Oroszországból Magyarországra. „Orbán Viktornak meg kell mutatnia mind a Magyarországon élő, mind pedig a határon túli magyaroknak, hogy ő az egyedüli védelmezőjük. Ez az egész akció egy személy politikai érdekeit szem előtt tartva valósult meg” - közölte.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter erre reagálva azt közölte a Facebookon, hogy Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter „ismételten hazug vádakkal illette Orbán Viktor miniszterelnököt és Magyarországot” a kárpátaljai hadifoglyok ügyében. Azt írta, az Orosz Ortodox Egyház és a Máltai Szeretetszolgálat együttműködése nyomán kiszabadult tizenegy ember a hadifogságból, és ez az Orbán-kormány szerepvállalása nélkül zajlott. Ugyanakkor örülnek annak, hogy ez megtörtént, hiszen ha csak egy ember is visszanyeri a szabadságát, már az is jó hír, ez pedig tizenegyszeresen is az. Szijjártó Péter bejegyzésében azt is közölte, hogy a jelzett 11 ember Magyarországon szabadon mozoghat, „azt csinálnak, amit jónak látnak, azzal lépnek kapcsolatba, akivel akarnak”. Hozzátette viszont, hogy „a hazug támadások és a személyeskedés” helyett inkább örülni kellene a tizenegy ember szabadságának.

Előzőleg elutasították a családjogi törvény és a kapcsolódó jogszabályok módosításának javaslata miatt a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt.