A debreceni déli ipari övezetbe tervezett CATL kínai akkumulátorgyár továbbra is látványosan épül, a termőföldet elhordták a talajfelszínről, alapoztak, mostanság pedig egyre-másra emelkednek ki a beton tartóoszlopok a területről. Vagyis nem úgy néz ki, mintha a kivitelezőket, beruházókat megzavarták volna a háttérben folyó bírósági ügyek, és annak veszélye, hogy az építkezést esetleg le is kell állítani.
Igaz, ezek a jogi procedúrák annyira szövevényesek, hogy a laikus igazából el sem tudja dönteni: az eddig meghozott bírósági döntések fényében vajon abba kell hagyni most azonnal a gyárépítést, vagy egyelőre nincs is ilyen kényszer a gigaberuházást tervező ázsiai cégen.
Korábban lapunkban is többször megírtuk, hogy a CATL ügyében kiadott környezethasználati, biztonságtechnikai és építési engedélyt is megtámadta több magánszemély, és civil egyesület. Ezek egyikében sem született még jogerős döntés, viszont közben néhányan – egészen pontosan hat magánszemély és két civil szervezet – is elindítottak olyan eljárást, ami arra irányult, hogy amíg az engedélyek ügyében a végleges jogi döntések nem születnek meg, addig se lehessen olyan módon építkezni a területen, hogy az később már visszafordíthatatlanná váljon, s végleg eldöntse a gyár megépítésének sorsát.
Akku kontra ivóvíz: precedenst teremt a debreceni esetGondola Zsolt, a Civil Fórum Debrecen Egyesület helyi önkormányzati képviselője, aki maga is ügyvéd, segített eligazodni nekünk abban: hogyan kell értelmeznünk a Fővárosi Ítélőtábla nemrégiben kiadott másodfokú végzését, amellyel megsemmisítették a Debreceni Törvényszék elsőfokú, az építkezés azonnali leállítását megtagadó döntését, arra utasítva a debreceni hatóságot, folytasson le az ügyben új eljárást és különös tekintettel mérlegelje a CATL vízigényét, amikor dönt az építkezés átmeneti leállításáról.