– A Republikon Intézet felmérése szerint a fideszes szavazók számára kiemelkedően fontos a jogállamiság. Hogyan lehetséges ez?
– A kutatásunk azt vizsgálta, hogy a magyar társadalom mennyire azonosul bizonyos kormányzási elvekkel: a tekintélyelvűséggel, a jogállamisággal, az individualizmussal, a szolidaritással, a haladással és a hagyománnyal. A felsorolt értékek közül a kormánypártiak valóban a jogállamiságot nevezték meg a legfontosabbnak. Ebből is érzékelhető, milyen jól működik a kormányzati kommunikáció. A Fidesz propagandagépezete annyira kiépült, hogy már nemcsak arra reflektál, amit az emberek hallani szeretnének, hanem képes azt is befolyásolni, hogy mi legyen az, amit szeretnének hallani. Adott egy kormánypárt, amely leépítette a jogállamiságot, meghirdette az illiberális államot, erősen koncentrált, antidemokratikus struktúrát hozott létre. Saját szavazói mégis úgy gondolják, hogy a jogállamiság terén, amit ők a legfontosabb kérdésnek tartanak, a kormányuk jól teljesít. Orbánék tökélyre fejlesztették a rendszert. Persze, kis szépséghiba, hogy mindezt a közös pénzünkből tették.
– Kérdés, hogy a kormánypártiaknak milyen fogalmai vannak a jogállamról.
– Itt már nem a valóságról, hanem a Fidesz által kiépített virtuális világról beszélünk. Nyilván lényeges, hogy négyévente választásokat rendeznek, de ezeket én elcsalt választásoknak nevezem, pontosan azért, mert közpénzek százmilliárdjaiból folyik a kormányzati propaganda. A mintegy két és fél millió szavazóból álló fideszes bázist láthatóan az infláció, a gazdasági nehézségek sem rendítik meg. A kemény mag, a nagy kiterjedésű fideszes hívő tagozat szerint Magyarországon tulajdonképpen minden rendben van.
– Azért ez túlzás. Más felmérések azt mutatják, hogy már a fideszesek jelentős része sem így látja.
– Ha a saját gazdasági helyzetük megítélésében el is bizonytalanodtak a fideszes szavazók, az alapvető értékrendbeli, ideológiai kérdésekben – ilyen a jogállamiság – nincsenek kifogásaik. A legnagyobb rombolást pont a jogállamiságban végezte el a Fidesz, felszámolta annak alapjait, az Alkotmánybíróságtól kezdve a számvevőszéken át a médiatanácsig az összes független intézményt elfoglalta. A szavazóbázisának ez nem okoz problémát.
– Egészen biztos, hogy a Fidesz nem képes megteremteni a tökéletes médiabuborékot, a jogállamiságra vonatkozó bírálatok eljutnak a kormánypárti szavazókhoz is. Csak éppen úgy néz ki, hogy azok visszapattannak róluk. Ebből az is következhet, hogy a jogállam témájával nem érdemes foglalkoznia az ellenzéknek?