Megalakult a Nigeri Nemzeti Megmentési Tanács – jelentette be az afrikai ország közszolgálati tévéjében pénteken elmondott beszédében az előző napon katonai puccsal hatalomra került tanács elnöke. Abdourahamane Tchiani tábornok, az elnöki gárda korábbi vezetője azt állította, hogy „az ország romló biztonsági helyzete miatt kellett” átvenniük a hatalmat Mohamed Bazoum elnöktől.
A tábornok szerint „az elnök állításaival szemben a kemény valóság az, hogy a dzsihadista csoportok erőszakcselekményei következtében a halál, a lakosok folyamatos belső menekülése, valamint megaláztatás és frusztráció uralkodik Nigerben”. Lépésüket azzal is magyarázta, hogy az eddigi intézkedések nem tették lehetővé az ország biztonságának helyreállítását még a külföldről, többek között Nigériából kapott támogatás ellenére sem.
Óva intenek bármilyen külföldi katonai beavatkozástól, mert az katasztrofális és ellenőrizhetetlen következményekkel járhat a lakosságra és az egész országra nézve
– áll a puccsisták közleményében.
A posztjáról eltávolított Mohamed Bazoumot szerda reggel óta az elnöki palotában tartják fogva korábbi testőrei, akik továbbra is Tchiani tábornok irányítása alatt állnak. Az AP hírügynökség értesülései szerint több afrikai ország, így Nigéria és Benin is közvetíteni szeretne a puccsisták és a volt nigeri elnök között; egy névtelenséget kérő elemzőt idézve pedig azt írták, hogy a nigeri hadsereg és elnöki gárda között is egyeztetés folyik a hatalom megosztásáról.
Káoszt hozott a puccs Nigerben légtérzárral, gyújtogatással, a pártok betiltásávalA nigeri eseményekre reagálva a francia külügyminisztérium közleményt adott ki amelyben a puccs elítélésén kívül kifejezésre juttatták, hogy Franciaország továbbra is a két évvel ezelőtt demokratikusan megválasztott Mohamed Bazoumot tekinti Niger elnökének. Az Európai Unió szintén bírálta a nigeri hatalomátvételt, a demokrácia súlyos megsértéseként értékelte azt; Joseph Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős főképviselő pedig azzal fenyegette meg a puccsistákat, hogy az EU felfüggeszti az afrikai ország költségvetési támogatását.
Nigerben hamar véget ért a demokráciaKatonai puccsal távolították el a hatalomból Niger vezetőjét