Egyesült Államok;vízummentesség;David Pressman;

Biztonsági aggályokra hivatkozva szigorítja a magyar vízummentességet az Egyesült Államok

David Pressman nagykövet szerint évek óta különböző szinteken egyeztettek az ügyben, de az Orbán-kormány úgy döntött, nem enged.

Az Egyesült Államok kedden korlátozta Magyarország részvételét a vízummentességi programjában a 2011 és 2020 között kiadott új útlevelekkel kapcsolatos biztonsági aggályok miatt – írja a Politico. 

Az amerikai vízummentességi programban a részt vevő országok állampolgárai turisztikai vagy üzleti céllal akár 90 napra vízum nélkül utazhatnak az Egyesült Államokba, ehhez csak regisztrációra van szükségük az úgynevezett elektronikus utazási engedélyezési rendszerben (ESTA).

A keddi naptól azonban a magyar útlevéllel rendelkezők számára az ESTA érvényessége két évről egy évre csökken és csak egyszeri használatra lesz érvényes. 

– Több százezer olyan útlevél van, amelyet a magyar kormány az egyszerűsített honosítási program részeként bocsátott ki úgy, hogy nem társítottak szigorú személyazonosság-ellenőrzési mechanizmusokat hozzájuk – indokolta a döntést David Pressman amerikai nagykövet. A diplomata jelezte, az Egyesült Államok nem szerette volna meghozni ezt a lépést, s nagyon szomorú amiatt, hogy ez megtörténhetett. Nyomatékosította, hogy amerikai szakértők már korábban javaslatokat tettek, miként lehet ezeket a problémákat orvosolni. Évek óta különböző szinteken egyeztetnek a kérdésről, 

a magyar kormány úgy döntött, hogy nem szeretne foglalkozni ezekkel a biztonsági aggályokkal, és ez az Egyesült Államokat is válaszlépésre késztette

– mondta a nagykövet. Ezzel összhngban az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége közleményt adott az ügyben, amelyben jelezte, 2011 és 2020 között az egyszerűsített honosítási eljárással csaknem egymillió ember kapta meg a magyar állampolgárságot anélkül, hogy megfelelő biztonság intézkedésekkel ellenőrizték volna a személyazonosságukat.

A vízummentesség korlátozása csak az új ESTA-regisztrációókra vonatkozik, az augusztus 1. előttiekre nem. 

Mindaddig hatályban marad, amíg az Egyesült Államok biztonsági aggályait nem oszlatják el. 

A korlátozás csak Magyarországra vonatkozik az amerikai vízummentességi programban részt vevő 40 ország közül.

Az amerikaiak tényleg nem először adnak hangot aggályaiknak az ügyben. 2022 januárjában volt hír, hogy az ESTÁ-ban nem regisztrálhatnak azok, akinek van magyar útlevelük, de ebben nem magyarországi születési hely szerepel. Az ESTA-ban regisztrálni jelenleg 21 dollárba (átszámítva 7500 forintba) kerül, regisztráció híján viszont személyesen kell vízumot igényelni a legközelebbi amerikai nagykövetségen. Ennek a díja 185 dollár, átszámítva 65 ezer forint. Az amerikai nagykövetség már akkor azt írta, az egyszerűsített honosítás sérülékeny, és lehetővé tette hogy bűnözők és csalók érvényes magyar útlevelet szerezzenek.

Az Egyesült Államok korábban már érzékeltette, hogy nem tetszik neki az Orbán-kormány NATO-szövetségeshez nem túlságosan méltó politikája, főleg az oroszpártisága. 2023. április 12-én hivatalosan David Pressman jelentette be, hogy szankcionálja a budapesti székhelyű orosz Nemzetközi Beruházási Bankot (IIB), amely gyakorlatilag diplomáciai immunitással működhetett a magyar fővárosban. Magyarország ki is szállt az IIB-ből, amelyben azonban 74 milliárd forint közpénz ragadt.

Könnyebb lesz utazni Oroszországba 

Oroszországra érvényes, egyszeri, 16 napi tartózkodásra feljogosító elektronikus beutazási vízum igényelhető keddtől az orosz külügyminisztérium egy külön weboldalán vagy egy mobiltelefonos alkalmazás segítségével - írja a Magyar Távirati Iroda (MTI). 

Az elektronikus vízumot 55 ország, köztük európai országok, így Magyarország állampolgárai kaphatják meg, mintegy 52 dollárnak megfelelő díj ellenében. Az engedéllyel turista, üzleti, humanitárius és látogatási céllal lehet beutazni.

A külföldi állampolgárok számára az e-vízum igényléséhez érvényes útlevél, egészségbiztosítás és útlevélkép szükséges, meghívó, szállodafoglalás vagy az utazás célját igazoló egyéb dokumentum nem. A kérelmet legkésőbb négy nappal az Oroszországba való belépés tervezett időpontja előtt kell benyújtani. A vízum a kiállítását követően 60 napig érvényes.

Az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium szerint 2023 végére a beutazó turistaforgalom 10 millió főre nőhet, többek között az e-vízum bevezetésének köszönhetően. Oroszországban 2020-ban fogadták el azt a törvényt, amely lehetővé tette volna, hogy 2021-től 52 ország állampolgárai igényelhessenek e-vízumot, ám a végrehajtását a koronavírus-világjárvány miatt elhalasztották.

Tavaly ősszel Vlagyimir Putyin orosz elnök arra utasította a kormányt, a külügyminisztériumot, a belügyminisztériumot és a Szövetségi Biztonsági Szolgálatot (FSZB), hogy az e-vízum projektet terjesszék ki az Oroszországgal szemben barátságtalannak minősített országok listáján nem szereplő államokra is.

A vízum ide kattintva igényelhető.