;

Magyar Nemzeti Múzeum;L. Simon László;

- L. Simon László magyar művekre cserélné Tucker Carlsont

Ám ő és más amerikai neokonzervativ szakértő nem pótolja a friss és sokakat megszólító magyar művek megszületését vagy népszerűsítését.

Impozáns látványt nyújtott a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Feszt esztergomi kavalkádjában az a sátrakból álló sor, amelyben a konzervatív tábor mára kiterjedt intézményrendszerének sokak körében népszerű, valamint kevésbé ismert szervezeteinek bemutatkozására nyílt lehetőség - kezdődik a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatójának írása, amely vasárnap reggel jelent meg a Mandineren.

L. Simon László a kormánybarát lap felületén azt írta, a Magyar Nemzeti Múzeum és a részét képező Nemzeti Régészeti Intézet munkatársai is kint voltak, s elmondásuk szerint az érdeklődő fiatalok szinte megszállták a nemzet múzeumának standját. Hasonló tapasztalatokról számolt be  a Velencei-tónál megrendezett Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozóján (EFOTT), ahol nemcsak a múzeumot és a régészetet népszerűsítették, hanem a közelgő Magyar menyasszony című időszaki tárlatuk kapcsán a házasság intézményét is. Ezek a rendezvények – a Tranzit és Tusványos is – arról győznek meg bennünket, hogy a konzervatív tábor intézményépítő munkája eredményes volt az előző tizenhárom évben - vonta le a konzekvenciát a korábbi fideszes politikus.

Ezt követően azon elmélkedett egy sort, hogy üres, de jól fizető keretekkel vagy azok létjogosultságát igazoló értékes tartalmakkal és valódi szellemi műhelyekkel rendelkezik-e a jobboldal. Fontos, hogy a baloldal értelmezési kísérletei közepette elsősorban mi magunk alakítsuk azt a narratívát, ami a konzervatív térfoglalásról, a hagyományos értékrend érvényesítéséről szól - fűzte hozzá. Egyúttal emlékeztetett, hogy látványos adósságok vannak az emlékezetpolitikai és a művészeti intézményrendszer tartalommal való feltöltésében.

S ugyan a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) a sikerek közé tartozik, azonban az olyan nagymúltú programokra mint a fél évszázados Tokaji Írótábor, úgy kell „összekoldulni” a néhány tíz milliós költségvetést. A főigazgató kijelentette, a széles közönséget a sikeres műveken keresztül lehet megszólítani. Jó filmek, jó regények, értékes színdarabok, csodás új zeneművek kellenek. Ezek ugyanis egészen máshogy és más közegben hatnak, mint a politikai agytrösztök produktumai. 

„Örülök, hogy Tucker Carlson és egy sor neokonzervatív amerikai szakértő és tanácsadó jár nálunk, ám az ő jelenlétük nem pótolja a friss és sokakat megszólító magyar művek megszületését vagy népszerűsítését. Egy jó regény, látványos tévésorozat vagy egész estés mozi hatásmechanizmusa egészen más, mint egy konzervatív amerikai politológus mégoly izgalmas és értékes előadásáé”

- fogalmazott L. Simon László. 

Sorait azzal zárta, hogy nem elég a kultúra fontosságáról közhelyeket sorolni, s nem elegendő a politikának utánpótlást nyújtó versenyistállókat létrehozni, hanem még inkább segíteni kell az új és nagyszerű művek megszületését. „Olyanokét, amelyek a mai fiataloknak az ő nyelvükön és indirekt mondják el: nagyszerű dolog magyarnak lenni.”

Sztrájkolnak a hollywoodi írók és színészek, megállt az amerikai filmgyártás – szóltak a hírek. Nos, ez utóbbi állítás nem teljesen igaz.