MNB;államkötvény;értékpapír;bankbetétek;

Felforgatta a megtakarítási piacot a válság, állampapírba áramlik a lakosság pénze

A nem állampapír-befektetésekre kivetett új adó nélkül is taroltak az államkötvények. A vesztes oldalon a bankbetétek állnak. A lakosság körében tart a hozamvadászat a jegybank jelentése szerint.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint teljesen felforgatta a megtakarítási piacot a válság. A 25 százalék fölött tetőző infláció és a befektetésekre júliustól kivetett új sarc magyarok százezreit késztette lépésre. Több mint 230 ezer új értékpapírszámlát és 16,5 ezer új tartós befektetési számlát nyitottak a lakossági ügyfelek, és csaknem 2800 milliárd forintnyi friss lakossági megtakarítás áramlott a különböző értékpapírokba az idei első félévben, s ezzel lassan több pénze van a lakosságnak állampapírban, mint bankbetétben – írja elemzésében a Bank360.hu.

A Magyar Államkincstárnál 140 ezer, a befektetési szolgáltatóknál (ezek bankok, brókercégek és a fióktelepek lehetnek) további 96 ezer új értékpapírszámla nyílt meg idén, és

ezzel a történelem során először meghaladta a 2 milliót az értékpapírszámlák száma.

Ismét kedvelt gyűjtőhelye a megtakarításoknak a tartós befektetési számla (tbsz), ezekből az idén csaknem 16,5 ezer nyílt meg a befektetési szolgáltatóknál, ezzel a számuk 274 ezerre nőtt, ami csaknem hároméves rekord. Az ilyen számlákon tartott értékpapírok hozama és árfolyamnyeresége a gyűjtőévet követő ötödik év után adómentesen felvehető.

Az idén június végén fordult elő az is első ízben, hogy a háztartások értékpapír-állománya átlépte a 20 ezer milliárd forintos lélektani határt, és már mintegy 20,6 ezer milliárd forintot tett ki. Ennek több mint a fele, 11,57 ezer milliárd forint állampapírban volt, ami azt jelenti, hogy

a háztartások állampapír-állománya már alig marad el a bankbetétekétől, amely 11,85 milliárd forintra süllyedt a félév végére.

A bankbetétekből a lakosság több mint 820 milliárd forintot vont ki az első félévben. Ennek oka részben az állampapír-, illetve más értékpapírbefektetések hozamaival kevéssé versenyképes betéti kamat, illetve a betéteket sújtó, júliustól érvényes, a szociális hozzájárulással 28 százalékra emelkedő „kamatadó”.

A háztartások fél év alatt több mint 1400 milliárd forintnyi friss pénzt fektettek állampapírokba, és a befektetési alapok is elképesztően sok pénzt, csaknem 1080 milliárd forintnyi háztartási megtakarítás vonzottak – derül ki a jegybanki statisztikából. Vélhetően a szocho bevezetése is hozzájárult ahhoz, hogy június különösen erős hónap volt, mintegy 326 milliárd forint friss lakossági pénz áramlott a befektetési alapokba. A háztartások befektetési alapokban lévő megtakarításainak értéke a félév végére átlépte a 7220 milliárd forintot, ami történelmi rekord – értékelte a folyamatokat a Bank360.

Az állampapírok közül továbbra is a sláger a 16 százalékról induló, majd folyamatosan csökkenő kamatozású Prémium Magyar Állampapír (PMÁP). Ismét kedveltek a tavaly ősz óta a piacon ismét elérhető – forintban és devizában is vásárolható – vonzó kamatokat kínáló banki kötvények, amelyekből idén több mint 300 milliárd forintnyit vásárolt a lakosság. Mindennek köszönhetően egy év alatt az akkor nem egészen 65 milliárd forintos lakossági banki kötvényállomány 465 milliárd forintosra hízott hirtelen, ami kilencéves rekord. A vállalati kötvénypiac továbbra sem vonzza a lakosságot.

Az emelkedő részvénypiac az idén a spekulánsok terepe maradt. Összesen 40 milliárd forintot vontak ki a háztartások a magyar részvényekből, ami azt jelenti, hogy az emelkedő árfolyamok idején eladták az értékpapírokat. A legnagyobb tőkekivonás júniusban volt, csaknem 44 milliárd forintnyi, de ugyanebben a hónapban az emelkedő árfolyamokon több mint 100 milliárd forintot nyertek is a kisbefektetők. Így összességében véve 1315,4 milliárd forintos történelmi csúcson volt a részvényállományuk. Bár a Budapesti Értéktőzsdén elvileg 65 részvénnyel kereskednek, a lakosság leginkább csak az OTP-re spekulál. A háztartások részvényállományának több mint a fele már bankpapír – hívja fel a figyelmet a Bank360.hu.