A kínai állami média a múlt héten arról számolt be, hogy Hszi Csin-ping váratlanul leváltotta az ország nukleáris és rakétaarzenáljának két vezetőjét. Li Jü-csao tábornokot, a Népi Felszabadító Hadsereg (NFH) rakétaerőinek eddigi vezetőjét és helyettesét, Liu Kuang-pin tábornokot meglepetésre két kívülről hozott tábornok váltotta fel: Vang Hou-pin, a haditengerészet eddigi helyettes parancsnoka és Hszü Hszi-sen, a kommunista párt központi bizottságának tagja, aki korábban a légierőnél szolgált.
Amikor Hszi Csin-ping több mint egy évtizede megszilárdította hatalmát Kínában, egy orvoshoz hasonlította magát, aki megtisztítja az országot a kommunista párt uralmát fenyegető korrupció és hűtlenség méreganyagaitól. Ebbe a törekvésébe illeszkedett az egykor hírhedten korrupt katonai vezetés megregulázása is, de az NFH magas szintjein a közelmúltban is feltárt kihágások arra utalnak, hogy gyógymódja nem hozott tartós eredményt. Bár a múlt heti váltás hivatalos magyarázat nélkül maradt, és Vang elődjének, Li Jü-csaónak a holléte ismeretlen, a hongkongi South China Morning Post (SCMP) a múlt héten arról számolt be, hogy Li a kínai korrupcióellenes felügyelet vizsgálati fogságában van, két helyettesével együtt. A rakétaerők összesen mintegy tíz jelenlegi és volt tisztviselőjének státusza tisztázatlan, és csak pletykák keringenek arról, hogy mivel vádolják őket.
A 2016-ban Hszi által létrehozott rakétaerők Kína talán legfontosabb haderőneme, amely számos bázissal rendelkezik a Tajvani-szoros közelében, és kulcsfontosságú szerepe lenne egy az önigazgatású sziget annektálására tett kísérlete esetén. Hszi - aki egyben a fegyveres erők főparancsnoka is - az elmúlt hónapokban hangsúlyozta, hogy a pártnak a hadsereg feletti ellenőrzését meg kell szigorítani, és a harckészültséget meg kell erősíteni.
A mostani leváltásokat "egy sokkal szélesebb körű korrupcióellenes kampány részének kell tekintenünk, amely az egész kormányzatban zajlik" - mondta a brit Guardiannek Meia Nouwens, a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének (IISS) egyik vezető munkatársa. A vég nélküli küzdelmet mutatja, hogy a hadsereg hadfelszerelési részlege a múlt héten jelentette be, hogy 2017-re visszanyúló korrupciós ügyekben vizsgálódik. Egyúttal titkos információk kiszivárogtatását is vizsgálják - áll a közleményben.
Egy az SCMP-nek név nélkül nyilatkozó forrás szerint "erkölcstelenné" váltak, mióta a rakétaerők pekingi központjába beköltöztek, ami lehetőséget adott nekik arra, hogy pénzzé tegyék kiváltságos pozíciójukat. A jelentések szerint az a tény, hogy Kínán kívüli személyek szokatlanul részletes ismeretekkel rendelkeztek a rakétaerők struktúrájáról, szintén gyanút keltett a haderő vezetőivel szemben.
"A lojalitás általában is aggodalomra ad okot a hadsereg vonatkozásában" - mondta Nouwens. Ez már Xi hatalomra kerülése előtt is így volt, de most különösen fontos, "mert megpróbálják modernizálni a haderőt, hogy rugalmasabbá tegyék és növeljék a reagálóképességét". Ehhez pedig át kellene ruházni döntéshozatali jogköröket, vagyis "meg kell változtatni a nagyon is felülről lefelé irányuló struktúrákat".