robbanás;katasztrófavédelem;Szigetszentmiklós;akkumulátorgyár;

Hiányosak a biztonságos üzemeltetés feltételei a szigetszentmiklósi akkufeldolgozóban, visszavonták a katasztrófavédelmi engedélyt

Megtiltották a veszélyes tevékenység folytatását is, de a város polgármestere szerint ez nem kötelezi bezárásra a gyárat.

Súlyosan hiányosak a biztonságos üzemeltetés feltételei a szigetszentmiklósi akkumulátorfeldolgozó üzemben – állapította meg a katasztrófavédelem, miután egy robbanás miatt a gyár két munkása életét vesztette. Az RTL Híradó szerint egy határozat a veszélyes tevékenység folytatását megtiltotta, és visszavonta a katasztrófavédelmi engedélyt.

Az Átlátszó cikke alapján korábban lapunk is beszámolt arról, hogy március 14-én baleset történt a SungEel Hitech Hungary Kft. szigetszentmiklósi akkumulátorfeldolgozó üzemében, melynek következtében két dolgozó meghalt. Egyikük egy eldugult darálógépet akart kitisztítani úgy, hogy fexszel lyukat vágott rajta, ez okozott robbanást, amiben ő aznap életét vesztette. Egy munkatársa épp a közelben volt, amikor a baleset történt, az ő életéért hetekig küzdöttek a kórházban. Az egyik hozzátatozója az RTL Híradóval közölte, hogy az 50 éves férfit súlyos égési sérülésekkel ápolták. Tüdőgyulladást, majd vérmérgezést kapott, és egyik napról a másikra romlott az állapota.

A baleset után a katasztrófavédelem vizsgálatot indított. Ebben megállapította, hogy a cég nem alakította ki a biztonságos üzemeltetés feltételeit megteremtő oktatási, képzési rendszert. Szerinte

„a biztonságos üzemeltetés feltételei súlyosan hiányosak”, emiatt egy határozatban a veszélyes tevékenység folytatását megtiltotta, a katasztrófavédelmi engedélyt visszavonta.

– A határozat alapján ez az üzem nem működhet Szigetszentmiklóson ezekkel a feltételekkel – jelentette ki az RTL Híradónak a város független polgármestere. Nagy János hozzátette, hogy az önkormányzatnak nincs lehetősége bezáratni a gyárat, de szerinte erre a katasztrófavédelem határozata sem kötelezi az üzemet. – Az előírásokat, amelyeket nem tartottak be, szigorú követelmények között be kell tartaniuk – vélekedett a városvezető.

A csatornaó megkeresésére a Pest Vármegyei Katasztrófavédelem közölte:

a veszélyes anyag mennyiségének csökkentése miatt a telephely már nem minősül a katasztrófavédelmi törvény hatálya alá tartozó veszélyes üzemnek.

A baleset után a gyár tízmillió forintos büntetést kapott a munkavédelmi hatóságtól.