rektor;Zeneakadémia;

Rengetegen emelték fel a szavukat a Zeneakadémia autonómiájáért

- Csák János szintet lépett, párhuzamos rektori pályázatok futnak a Zeneakadémián

A Zeneakadémia rektori posztjára kiírt két pályázat közül egy időben válogathattak a jelentkezők, azaz a Csák János által szóban visszavont pályázat a jelek szerint érvényes maradt. Az elsőre akadt is aspiráns.

Miután a kulturális és innovációs miniszter, Csák János a tiltakozások hatására szóban visszavonta a diszkriminatívnak tartott korábbi pályázatot a Zeneakadémia rektori posztjára, a minisztérium nem távolította el a kiírást a KÖZSZOLGÁLLÁS Portálról. Az Index információja alapján valaki a szerdai határidőig benyújtotta jelentkezését erre a korábbi, a miniszter által szóban visszavont pályázatra. A meg nem nevezett pályázó a kiíró Kulturális és Innovációs Minisztériumtól átvételi elismervényt is kapott a benyújtott dokumentumról.

Az Index szerint kérdéses, érvényesnek tekinthető-e a korábbi pályázat, ha az a hatályos rendelet szerinti közzétételi felületen elérhető volt, illetve érvényesnek tekinthető-e a későbbi kiírás, ha az egy vissza nem vont korábbi pályázattal párhuzamosan futott. A július 21-én megjelent kiírás nem a rendelet által előírt portálon, hanem a Belügyminisztérium Rendészeti, Vezetőkiválasztási, Vezetőképzési és Továbbképzési Főosztályának közszolgálati álláspályázatai között jelent meg. Ez nem lenne kizáró ok, ám a vonatkozó szabályozás szerint a pályázatot a KÖZSZOLGÁLLÁS Portálon is meg kellett volna jelentetni, azonos szöveggel.

Mint arról lapunk is beszámolt, a Zeneakadémia rektori pályázatát mindkét alkalommal úgy írta ki a miniszter, hogy azon az intézmény jelöltje ne tudjon elindulni, de a júliusban – egy törvénymódosítással – egyetemi tanárrá kinevezett Keller András karmester, zeneszerző megfeleljen annak. Utóbbi pályázatnál a Kossuth-díj is követelmény lett, ám a zenei középdíjakat nem veszi számításba. E diszkriminatív pályázati kiírások ellen tiltakozott az egyetem oktatói gárdája, szenátusa és tanszékvezetői, továbbá a zeneszerzők, a jazz-zenészek, a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Bizottsága, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Zeneművészeti Tagozatának huszonnégy tagja, az Oktatói Hálózat és Európai Zenei Felsőoktatási Intézmények Szövetsége. A Zeneakadémia autonómiájának érdekében bécsi, csöcsiangi, jeruzsálemi, moszkvai és New York-i zeneművészeti akadémiák Csák Jánosnak címzett levelekben emelték fel a szavukat. 

A fesztivált nem érinti az Orbán-kormány homofób törvénye, a Magic Mirror sátrat sem fogják fóliázni. Az orosz zászlót csak véletlenül tették két fa mögé. Videó!