rektor;pályázat;operaház;Zeneakadémia;Csák János;

Úgy tűnik, hatott a tiltakozás, újra kiírják a Zeneakadémia rektori pályázatát

Kiterjesztik az előadóművészek mellett az alkotóművészekre is, és meghosszabbítják a határidőt.

Több mint 200-an tiltakoztak a Zeneakadémia rektori pályázata ellen, köztük a Széchenyi Művészeti Akadémia és a Magyar Tudományos Akadémia zenetudományi Bizottsága is. Csák János kulturális és innovációs miniszter az ATV Egyenes Beszéd című műsorában közölte: a héten a minisztérium újra kiadja a pályázatot, kiterjesztve az előadóművészek mellett az alkotóművészekre is, és meghosszabbítva a pályázat határidejét.

Hozzátette, hogy egy dologból nem fognak engedni: abból, hogy a Zeneakadémia kerüljön föl abba a pozícióba, ahol lennie kell. Ehhez pedig az kell, hogy karizmatikus vezetője legyen az intézménynek, aki tudja, milyen a világ nagy színpadain állni, a legrangosabb zsűrikben tagnak lenni, aki bevonzza a külföldi hallgatókat a Zeneakadémiára. Arra a kérdésre, hogy az intézmény szenátusa által támogatott Kutnyánszky Csaba ilyen személy-e, Csák János úgy válaszolt, hogy nem ismeri őt. Arra a kérdésre, hogy Keller András hegedűművész, akire a kritikák szerint kiírták a pályázatot, ilyen személy-e, a miniszter már azt válaszolta: hála Istennek nagyon sok magyar művész van, aki megfelel a fenti kritériumnak.

Csák János szerint a rektori pályázat körüli vitának semmi köze nincs az egyetem alapítványi működéséhez, ez ügyben semmilyen nyomás nincs és nem is lesz a Zeneakadémián.

A műsorban köszönetet mondott az említett, tiltakozó szervezeteknek, hogy kifejezték, mit szeretnének. Szerinte konszenzus van abban, hogy a Zeneakadémiának be kell töltenie az őt megillető szerepet a nemzetközi zenei életben és abban is, hogy lehetővé kell tenni, hogy minél többen induljanak a rektori pályázaton.

Az Operaház főigazgatói pályázatával kapcsolatban elhangzott, hogy Csák János szerint azért döntött Ókovács Szilveszter mellett, mert a főigazgató a Covid alatt, az Operaház újjáépítése és az Eiffer Centrum felépítése során jó teljesítményt nyújtott. A miniszter felelőssége a döntés – tette hozzá arra a kérdésre válaszolva, hogy miért ment szembe a szakmai bizottsággal, amely Kesselyák Gergelyt javasolta.

Az Index cikke alapján hétfőn a Népszava is beszámolt arról, hogy további 35-en csatlakoztak ahhoz a nyilatkozathoz, amelyben a Zeneakadémia oktatói állnak ki az egyetem autonómiája mellett. A tiltakozók száma így 231-re emelkedett. Nyilatkozatukban többek közt az áll, „tiltakozunk a fenntartó Minisztérium által megfogalmazott, súlyosan diszkriminatív rektori pályázati kiírás ellen, amely elzárja a pályázás lehetőségétől az Egyetem oktatóinak jelentős részét: a zeneszerzés, zenetudományi, egyházzenei, zeneelméleti, zenepedagógiai, jazz és népzene szakirányok oktatóit”.

Az aláírók között a tanszékvezetők és a szenátus tagjai nem szerepelnek, ők korábban már írtak tiltakozó levelet Csák János kulturális és innovációs miniszternek.

Lapunk arról is írt, hogy zenetörténészek, zeneszerzők és egyetemi oktatók korábban egy ugyancsak Csák Jánosnak címzett nyílt levélben adtak hangot aggályaiknak. A dokumentummal kapcsolatban fenntartását fogalmazta meg a hazai zenei szakma több képviselője, illetve a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia vezetőségének tagjai is. Többek véleménye szerint a pályázatot olyannyira leszűkítették, hogy az nem teszi lehetővé a lehetséges pályázók valódi megméretését.