illegális hulladék;Abasár;akkumulátorgyár;

Ezerhétszáz tonna illegálisan tárolt akkuhulladék díszelgett az abasári raktárban

Elrendelték az elszállítását.

Korábban lapunk is beszámolt arról, hogy a Heves vármegyei Abasár község határában, az egykori honvédlaktanya mögött lévő egyik csarnokban selejtes akkumulátor-hulladékot tárolnak. Az épületben nemcsak akku-cellákkal teli hordókat, de nagy mennyiségű, a gödi Samsung-gyárból származó fémhulladékot is felhalmoztak.

Az abasári csarnokban a plafonig értek az egymás tetejére halmozott hordók, az épületben pedig roppant erős vegyszerszagot lehetett érezni. Természetesen semmifajta tűzvédelmi berendezés nem található itt, s viszonylag szabadon hozzáférhetőek voltak a veszélyes anyagok – legalábbis erre utalt, hogy az Átlátszó olvasója közelről tudta lefotózni a látványt.

A tényfeltáró portál most arról számolt be, hogy az ügyben a helyi polgármester, Kazsu Attila független és Horváth László fideszes országgyűlési képviselő is felháborodásának adott hangot, elismerve, hogy az illegális hulladék-tárolással a lakosság egészsége került veszélybe.

A Heves Vármegyei Kormányhivatal közleményt adott ki, ebben az áll: „minden rendelkezésére álló eszközzel igyekszik kikényszeríteni a kormányhivatal, hogy eltűnjön az abasári telephelyről az a nagy mennyiségű, akkumulátorgyártásból származó hulladék, amelyet a hatóság egy helyszíni ellenőrzéskor talált.” A hatósági közlemény azt állítja, hogy amúgy már július közepén értesültek a nagy mennyiségű hulladék raktározásáról, már csak az a kérdés, hogy ebben az esetben az Átlátszó augusztus 8-án megjelent cikkének időpontjában miért bűzölgött a több tonnás akkuszemét-hegy még mindig a raktárban. Ráadásul úgy, hogy a kormányhivatal eszerint sem az érintett lakosságot, sem a polgármestert nem tájékoztatta róla.

„A Heves Vármegyei Kormányhivatal 2023. július 19-én tartott ellenőrzést az abasári telephelyen, ahol szakemberek acélhordókban tárolva mintegy 1700 tonna akkumulátorgyártásból származó hulladékot találtak. A vállalkozó a telephelyre vonatkozóan semmilyen hulladékgazdálkodási engedéllyel nem rendelkezett”

– írták, hozzátéve, az ügyben hulladékgazdálkodási eljárás indult, a vállalkozót pedig az akku-hulladék elszállítására kötelezték és akár tízmilliós forintos bírságot is kaphat. Igaz, ami egyébként a hatóságok által kiszabott bírságok mértékét illeti, visszatérő kritika, hogy a nagyságrendekkel magasabb tőkével működő multinacionális vállalatok esetében egy néhány millió forintos tételnek erősen megkérdőjelezhető a további szabályszegéstől való visszatartó ereje.

Az Átlátszó közérdekű adatigénylést nyújtott be a Heves Vármegyei Kormányhivatalhoz, hogy megtudja, mikor indították meg a hulladékgazdálkodási eljárást, továbbá a portál szeretné megismerni az ellenőrzés nyomán született határozatot is.