;

válság;GDP;ingatlanpiac;kínai gazdaság;

A kínai gazdaság egyik gondja az egyre súlyosabb ingatlanpiaci visszaesés

- Aggódnak a Country Gardensért

Egyre drámaibb helyzetbe kerül a kínai gazdaság, mind több a munkanélküli, s egyelőre nem látszik fény az alagút végén.

A kínai gazdaság növekedése egyre látványosabban lassul. Mind többen kérdőjelezik meg Hszi Csin-ping gazdaságpolitikájának helyességét. A pártvezér ugyanis elődeivel ellentétben nem a gyors növekedésre, hanem – ahogy fogalmaz - a „minőségi fejlődésre” helyezi a hangsúlyt. Ugyan abban senki sem kételkedik, hogy a kínai gazdaság stabil alapokra helyezése a világgazdaságot is segíti, ám éppen a stabilitás, ami egyre kevésbé jellemzi a helyi viszonyokat.

A világ számos állama ugyan elégedett lenne a második negyedévben mért 6,3 százalékos GDP-bővüléssel, ez az adat azonban elmaradt a piaci várakozásoktól. Eredetileg 7,3 százalékos emelkedést prognosztizáltak, hiszen a Covid-lezárások utáni nyitás után gyors gyarapodásra lehetett számítani. A lassulást jelzi, hogy júniusban már csak 0,8 százalékos volt a növekedés. Ráadásul a csökkenő ingatlanárak a fogyasztói bizalmat is megrendítették.

A kormány arra számított, hogy idén a magánfogyasztás lesz a gazdaság fő hajtóereje. Ám – amint a Nemzeti Statisztikai Hivatal szóvivője kedden jelezte – „a kereslet nem elegendő, és a gazdasági fellendülés alapjait meg kell erősíteni".

A rohamosan romló gazdasági kilátások a kínai vezetőket is mind nagyobb aggodalommal és idegességgel töltik el. Különösen a munkaerőpiaci fejlemények okoznak fejtörést számukra. Hogy nemigen látják még a kiutat a válságból, az is mutatja, hogy a fiatalok munkanélküliségére vonatkozó számadatokat a jövőben nem hozzák nyilvánosságra. Abból az elvből indulnak ki: amiről nem beszélnek, az voltaképpen nincs is. A fiatalok nem kis iróniával reagáltak a döntésre. Amint egyikük a WeChat kínai közösségi portálján megjegyezte: "Eldobtuk a Corona-maszkot, és mostantól szemfedőt viselünk helyette".

Minden jel szerint Peking fél a tiltakozásoktól és a zavargásoktól. Júniusban a 16-24 évesek körében a munkanélküliségi ráta elérte a 21,3 százalékot. Nem hivatalos becslések szerint azonban ez az arány a valóságban akár 50 százalékos is lehet. A városi munkanélküliség aránya is kissé emelkedett: júliusban 5,3 százalékos volt, az előző hónapban 0,1 százalékkal kevesebb.

S a helyzet csak rosszabbodik. Ezekben a hetekben 11,6 millió friss diplomás próbál elhelyezkedni, de nyilvánvalóan sokan közülük nem találnak munkát. Sok magasan kvalifikált diplomás fiatal kénytelen futárként vagy háztartási alkalmazottként dolgozni. A nehézségeket azonban nemcsak a gazdasági visszaesés idézi elő. Kína oktatási rendszere már régóta nem felel meg a piaci igényeknek. Az akadémikusok helyett a vállalatok egyre inkább szakmunkásokat keresnek. Sok szülő azonban még mindig inkább egyetemi végzettséget szán a gyermekeknek.

Nem sokkal az újabb kiábrándító gazdasági adatok közzététele előtt a kínai központi bank a legtöbb elemző várakozásával ellentétben 15 bázisponttal 2,5 százalékra csökkentette az egyéves futamidejű hitelek kamatát. A kínai jüan értéke ezt követően tavaly november óta a legalacsonyabb szintre süllyedt.

A nehézségeket az ingatlanpiac egyre komolyabb válsága tetézi, miközben az ágazat – beleértve a feldolgozóipart is - a kínai gazdaság negyedét teszi ki. Két évvel ezelőtt a 300 milliárd dollár adóssággal rendelkező Evergrande ingatlanfejlesztőt sújtotta a krízis, most pedig a nemrég még erősnek tartott Country Gardent. Múlt héten a vállalat két fizetési határidejét sem teljesítette. A már 194 milliárd dollárral tartozó Country Garden most 30 napos türelmi időt kapott a kifizetések teljesítésére. A vállalat elsősorban kisebb városokban tevékenykedik. Ezeket különösen érinti az ingatlanválság.

A Country Garden azonban valószínűleg nem az utolsó magán ingatlancég, amely fizetési nehézségekbe ütközik. Az egész ágazat lefelé tartó spirálba került, amelynek a kormányzati támogatási intézkedések ellenére sem látszik gyors vége. A lakások és házak értékesítése hónapról hónapra csökken, ami tovább súlyosbítja a vállalatok likviditási problémáit, értékelt a Neue Zürcher Zeitung.

"A pénzügyi nehézségek miatt sok ingatlancég nem lesz képes normálisan működni" – vélte elemzésében Rosealea Yao, a pekingi Gavekal Dragonomics tanácsadó cég munkatársa, "ez pedig jelentős zavarokhoz vezethet a reálgazdaságban". A munkaerőpiacra nézve is súlyos következményei lesznek, ha az ingatlanfejlesztők már nem tudnak fizetni a beszállítóiknak és az építőipari cégeknek.

Sok vállalatot máris fizetésképtelenség fenyeget. A hét elején vált ismertté, hogy egy nagy pénzügyi csoporthoz tartozó vagyonkezelő nem tudta teljesíteni egy befektetési termék kifizetéseit. Az eszközkezelő főként az ingatlanszektorba fektetett be.

A kínai hatóságokat láthatóan meglepték a drámai adatok. Azt ígérték, hogy célzott intézkedésekkel kívánják támogatni a mind bizonytalanabbá váló ágazatokat. Az építésügyi minisztérium adókedvezményeket szorgalmaz az ingatlanjaikat korszerűsíteni kívánó kínaiak számára. Ugyanakkor a kormány azonban valószínűleg tartózkodni fog a nagyszabású mentőcsomagoktól. Legalábbis egyelőre. 

Az orosz elnök a világ utolsó sztálinista vezetőjével szövetkezik, szóvivője költséges bürokráciának nevezte a jövőre esedékes orosz elnökválasztást. Moszkvának már a látszat sem kell.