Oroszország;Szijjártó Péter;történelemhamisítás;Menczer Tamás;

Elmaradt a külügytől megszokott kakaskodó stílus az '56-os szabadságharcosokat fasisztázó orosz tankönyvvel kapcsolatban

Menczer Tamás furcsa módon hideg távolságtartással nyilvánult meg, Szijjártó Péternél pedig egyelőre a tücsök ciripelése is hangosabb.

Lapunk is beszámolt Vlagyimir Putyin Oroszországának új történelemkönyvéről, mely egyebek közt lefasisztázza az 1956-os szabadságharcosokat, nyugati titkosszolgálatok által gerjesztett akciónak titulálja a felkelést és a szovjet csapatok 1989. évi kivonásán siránkozik. A történelemhamisításra a nép egyszerű gyermeke várt volna valamiféle felháborodást a máskor igen harcias magyar külügytől, de úgy néz ki, hiába.

Az orosz diákok nevelésére szolgáló tankönyvben egyebek közt ezt írják '56-ról:

„Sztálin személyi kultuszának kritikáját számos kelet-európai országban felhasználták a szovjetellenes erők. (…) A magyar válságot a nyugati titkosszolgálatok és az általuk támogatott belső ellenzék akciói katalizálták. A Szovjetunió csapatokat vezényelt Magyarországra, és segített a magyar hatóságoknak a tiltakozás elfojtásában.”

'89-ről pedig ezt:

„1989-ben megkezdődött a szovjet csapatok egyoldalú kivonása Kelet- és Közép-Európából. Ez egy különösen átgondolatlan döntés volt, mert a szovjet katonai jelenlét gyengülése a szövetséges országokban a nacionalista és szovjetellenes érzelmek erősödését okozta, és ezzel megszakadtak a Kelet-Európához fűződő hagyományos kapcsolatok.”

A kormánypárti Origo egy lehelletnyi időre mintha felhagyott volna az orosz propaganda futószalagon történő gyártásával és megkérdezte Menczer Tamás külügyi államtitkárt, mi a véleménye ezekről a sorokról. Az államtitkár nyugati országokkal szemben tanúsított harcias stílusát ismerve okkal számíthatott volna a nagyérdemű valamiféle odapirítós, gránítkeménységű válaszra, ezúttal azonban csak a hideg tárgyilagosság maradt:

„1956-ban a magyar emberek fellázadtak a kommunista diktatúrával szemben, ez világos, egyértelmű tény, nem vitakérdés. Minden ezzel ellentétes állítás hamis. Ami történt annyira egyértelmű, hogy erről nem nyitunk vitát senkivel”

– közölte.

A rövid közleményt többször átolvasva arra juthatunk, hogy abból hiányoznak egyebek közt az olyan, jelen kontextusban talán nem testidegen kifejezések, mint a „Szovjetunió”, az „Oroszország”, és a „felháborító”.

A nyugattal szemben ugyancsak lángpallossal hadakozó, ám orosz Barátságért kitüntetéssel ékesített Szijjártó Pétertől egyelőre még erre sem futotta, feltűnően csendben van a témát illetően. Egyelőre csak az ellenzéki pártok kezdték el noszogatni, hogy mondjon valamit: Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke írásbeli kérdéssel fordult hozzá, amelyben azt szeretné megtudni, fellép-e Magyarország a putyini történelemhamisítással szemben.„Mikor és milyen lépéseket tesz annak érdekében, hogy 1956 hősei ne újra fasiszta ellenforradalmárként tűnjenek fel egy propagandisztikus ország határain belül?” – írta, egyben a magyarországi orosz nagykövet bekéretését szorgalmazta. A jobbikos Brenner Koloman ugyancsak ezt követeli. A DK részéről Rónai Sándor tiltakozott nyílt levélben az orosz nagykövetnél.