Ha Donald Trump az amerikai elnök, akkor Oroszország nem támadta volna meg Ukrajnát – fejtegette Orbán Viktor a Tucker Carlsonnak adott interjújában. Trump ugyanis nagyon jól bánt Putyinnal, Észak-Koreával, még Kínával is. Hát nem remek? Üljük körül a tábortüzet és legyünk barátok! Nem egészen egy éve, a Cicero nevű német konzervatív havilapnak nyilatkozva a miniszterelnök ugyanezt mondta Angela Merkelről. Ha ő marad a kancellár, nincs háború, mert 2014-ben is milyen ügyesen megoldotta, hogy a Krím orosz bekebelezéséből se legyen.
Ezzel kapcsolatban talán nem a valóságtól elrugaszkodott teória, hogy ha nem Orbán vezeti Magyarországot, vagy netán ő másképpen vezetné, akkor most nem halna meg naponta több száz vagy akár több ezer ember, mert a Kreml nem lehetett volna biztos benne, hogy lesz mivel (kivel) éket verni Ukrajna és a NATO, illetve Amerika és az EU közé. De a „mi lett volna ha” nem teljesen tudományos játék, még akkor se, ha komoly történészek néha ismeretterjesztő tanulmányokat írnak ezzel a címmel. Ami viszont tény: Orbánnak Putyin lobbistájaként és a nyugati szövetségi rendszeren belüli trójai falovaként van felelőssége a történtekben.
Az interjú a kormánypárti média lelkendezése szerint csütörtök reggelre elérte a 100 milliós nézettséget. Ez sajnos nem igaz. A korábban Twitter néven ismert X nem azt tünteti föl, hányan látták az interjút (vagy legalább az első másodperceit), hanem azt, hogy hányan látták a videóhoz vezető linket. Persze arról is van adatuk, hogy hányan néztek bele a tartalomba, de azt nem teszik közzé. Régebben ez fordítva volt, de Elon Musk ehhez is hozzányúlt – nem hiába kapott meghívást Novák Katalintól, ám ez egy másik történet. Legfeljebb úgy kapcsolódik ide, hogy a köztársasági elnöknek is Musknak az Orbán-interjút népszerűsítő bejegyzése után jutott eszébe a fura multimilliárdos.
A videót mindenesetre sokan látták és mindenki levonhatja belőle a maga következtetéseit. Az valószínűleg általánosan egyértelmű, hogy Orbán és Carlson élvezi egymás társaságát, jókat nevet és még véletlenül se mond vagy kérdez olyasmit, ami a másikat kényelmetlenül érintené netán legalább elgondolkodtatná. Teljes a harmónia, Orbán dicséri Trumpot, Carlson dicséri Orbánt, aztán Trump megköszöni Orbánnak.
Az amerikai persze keveset tud Magyarországról, illetve ugyanúgy szemrebbenés nélkül hazudik, mint beszélgetőpartnere. Például van képe kijelenteni, hogy Magyarországon sokkal nagyobb a sajtószabadság, mint náluk odahaza. A legszebb pillanat talán mégis az, amikor Orbán azt találja mondani, hogy Magyarországon nem szokás a politikai ellenfelekkel szemben felhasználni az igazságszolgáltatást, ilyesmit csak a kommunisták csináltak. Vagyis nemes egyszerűséggel kihagyja a komplett Horthy-korszakot - és akkor még jóindulatúak voltunk vele kapcsolatban…
Persze amíg Orbán világpolitikai tényezőnek álmodja magát, legalább nem kell a 700 forintos gázolajárat, a reálfizetések csökkenését, az egészségügy vagy a közoktatás válságát magyarázgatnia. Ezekről Carlson nem kérdezte, olyan újságíró pedig a közelébe se kerülhet, aki ezt megtenné.
Orbán Viktor szerint az amerikaiak rosszabbul bánnak velünk, mint az oroszokkal, Vlagyimir Putyinnal pedig már rég megbeszélte a történelmet