CEU;ének;flashmob;Freeszfe Egyesület;

„Nem kell ismernem célomat, mert célom ismer engem” – A szabad oktatásért tüntettek Budapesten az új tanév első percében

Énekkel állt ki több szervezet a nyár utolsó napjának éjjelén a Közép-Európa Egyetem (CEU) tetőteraszára.

– Az történt, amit pontosan lehetett előre látni – írja a közös kiállás kapcsán a Freeszfe – az „illiberális” hatalom privatizációnak álcázza a mélyállam kiépítését, sorra foglalta el az oktatási intézményeket, csorbítja az egyetemi autonómiát, korlátozza az oktatás szabadságát.

Az eseményt a Freeszfe szervezte, céljuk, hogy jelezzék, nincsenek egyedül, nem csak ők küzdenek az oktatás szabadságáért. Valóban nem csak ők, Weöres Sándor A célról című verséből készült, Selmeczi György által megzenésített kórusművet egyszerre énekelte a CEU, az Oltalom Karitatív Egyesület, az Egységes Diákfront, a Pedagógus Egység, az Akadémiai Dolgozók Fóruma, a Független Zeneakadémisták és a Freeszfe szervezetének több tagja és meghatározó alakja, köztük Ascher Tamás, Németh Gábor, Földényi F. László és Törley Katalin. Az éneket pontban augusztus 31-én éjfélkor kezdték, ekként léptek be a tanévbe.

Ám nem csupán a tanévkezdéshez kötődik augusztus 31. éjjele, hanem a legendás egyetemfoglaláshoz is. Három éve ezen a napon mondott le a 155 éves SZFE szenátusa, tiltakozásul az egyetemi autonómia felszámolása ellen, éjfélkor a hallgatók elfoglalták az egyetemet. Hetvenegy napig álltak ellen a kormánypárti körökben névleg modellváltássá szelídített, ám valójában erőszakos  tűrő átszervezésnek. A koronavírus-járvány nem kedvezett az épületőrzőknek, előbb-utóbb föl kellett adniuk a Vas utcát. Az ellenállás folytatásaképpen alakult meg a Freeszfe Egyesület, melyben ma is folyik az oktat. Ehhez az ugyancsak kormányzati üldözöttnek számító CEU biztosít helyszínt.

A dal nem először vált fontossá a magyar kultúra szempontjából, a Selmeczi György által megzenésített Weöres-verset énekelte több színésznő 2019 decemberében is az SZFE-ét ért támadásokra reagálva. Ekkor a Palkovics László volt  innovációs és technológiai miniszter a Gothár-ügy kapcsán vonta kérdőre az SZFE vezetőségét, köztük Upor Lászlót, az egyetem rektorhelyettesét, holott az intézménynek nem volt köze a Katona József Színházban történt zaklatási ügyhöz, mi több, belső vizsgálat bizonyította, hogy Gothár Péter oktatóként nem tanúsított helytelen magatartást. Visszatekintve nyilvánvaló: ekkor indult el a tényleges támadás az SZFE ellen.

A dal közös énekléséről készült felvétel akkor, 2019-ben a Színház- és Filmművészeti Egyetem Facebook-oldalán jelent meg, a gesztus nem csak a támadásoknak szólt, kapcsolódott a kormány által akkoriban elfogadott új kultúrtörvény elleni tiltakozáshoz is. Ma már egy ilyen poszt elképzelhetetlen volna modellváltott egyetem közösségi oldalán. A szóban forgó dal később újra előkerült, már az egyetemfoglalás utáni októberben. Ekkor száz színésznő énekelte azt a Vas utcában.

Weöres Sándor: A célról

Mit bánom én, hogy érdemes,
vagy céltalan a dolgom?
Patak vagyok: kérdjem-e, hogy
habomat hova hordom?
Harcolok: nem tudom, kiért
és nem tudom, ki ellen.
Nem kell ismernem célomat,
mert célom ismer engem.