Magyarország csütörtökön, nem sokkal a hivatalos éjféli határidő lejárta előtt kérelmet nyújtott be az Európai Bizottságnak 3,9 milliárd euró összegű hitelre az EU helyreállítási alapjából. Ez egyben azt is jelenti, hogy az Orbán-kormány módosította a járvány utáni gazdaságélénkítést szolgáló tervét, kiegészítve azt a zöld átállást és az orosz fosszilis tüzelőanyagokról való leválást célzó REPowerEU nevű energiafejezettel.
A hitelből – amelyet kiegészítenek a REPowerE keretében nyújtott 700 millió eurós támogatással – Magyarország olyan reformok végrehajtását vállalja, amelyek nyomán bővülne az energiatárolási kapacitása és növekedne energiarendszerének képessége a megújuló energiaforrások befogadására. Ennek keretében fejlesztené a villamosenergia-hálózatát és javítaná a háztartások, a vállalkozások és a közszféra energiahatékonyságát.
Ezek a források bővítik az eredeti terv keretében már odaítélt, 5,8 milliárd euró összegű támogatást, így a magyar helyreállítási terv összértéke 10,4 milliárd euró. De Magyarország egyelőre nem jut hozzá a pénzhez, mivel nem teljesítette maradéktalanul az első részlet kifizetéséhez kötött 27 szuperfeltételt, amelyeknek zöme a jogállamisági normák helyreállítását és a korrupció letörését célozza.
Az Európai Bizottságnak most két hónapja van rá, hogy minősítse a módosított tervet és megállapítsa, hogy az megfelel-e az értékelési szempontoknak. Kedvező elbírálás esetén javasolni fogja a döntéshozó EU Tanácsnak, hogy hagyja jóvá a magyar programot. A tagállamok minisztereiből álló testületnek ezután négy hét alatt kell határoznia.
A Szabad Európa úgy tudja, hogy az Orbán-kormány úgy is hozzáférhet a 4,6 milliárd eurónyi REPowerEU forrás 10 százalékához, hogy még nem teljesítette a helyreállítási támogatások folyósításához szabott szuperfeltételeket. Ez az előleg valamikor a jövő év elején érkezhet meg.