oktatás;felmérés;Ipsos;pedagógusok;közvélemény-kutatás;

Ipsos: lesújtó a magyarok véleménye az oktatási rendszerről, háromnegyedük senkinek sem ajánlaná a tanári pályát

A leggyakoribb problémának az elavult tantervet, a finanszírozás hiányát és a politikai vagy ideológiai elfogultságot látják.

Elégedetlen a magyar felnőttkorú lakosság az ország oktatási rendszerének jelenlegi formájával, az oktatás minőségével: az Ipsos nemzetközi, 29 országra kiterjedő kutatásának eredményei azt mutatják, hogy a legtöbb szempont szerint Magyarország az utolsók egyike a sorban, legyen szó a tanárok megbecsültségéről, megfelelő erőforrásokról és felszerelésekről, vagy egyenlő esélyekről. A helyzet pedig csak romlott az elmúlt időszakban.

Az Ipsos nemzetközi felmérése szerint Szingapúrban a legpozitívabbak az emberek, négyből három válaszadó (74 százalék) szerint jó az oktatási rendszerük, közülük 27 százalék pedig nagyon jóként jellemzi. Írország áll a második helyen, Ausztrália pedig a harmadik lett.

A magyarok a legkevésbé elégedettek,

tízből kevesebb mint egy ember (8 százalék) véli jónak az oktatási rendszerét, a válaszadók kétharmada (67 százalék) pedig rossznak minősíti.

Ráadásul leginkább a magyarok gondolják azt, hogy a politikai vagy ideológiai elfogultság az egyik legnagyobb kihívás, amivel szembe kell néznie az oktatásnak.

Magyarország után Peruban (10 százalék), Chilében (11 százalék) és Argentínában (15 százalék) vannak a legkevesebben azok, akik jónak minősítik az oktatási rendszerüket.

Az Ipsos kutatásából kiderült az is, hogy Magyarországon a válaszadók

  • 76 százaléka nem javasolná senkinek, hogy tanárnak álljon, míg 16 százalék javasolná ezt.

  • 74 százaléka szerint a tanárok nincsenek megfizetve, ennek ellenkezőjét 18 százalék állítja.

  • 66 százaléka szerint a tanárok keményen dolgoznak.

  • 73 százaléka szerint a tanárok nincsenek megbecsülve, 21 százalék szerint igen.

A magyarok leggyakoribb problémaként az elavult tantervet, a finanszírozás hiányát és a politikai vagy ideológiai elfogultságot említik.