Miközben a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, Rétvári Bence szerint rendben elindulhatott a 2023/2024-es tanév, az iskolakezdés korántsem volt mindenhol zökkenőmentes, legfőképp a kormány által folyamatosan tagadott tanár- és pénzhiány, valamint az új törvényi szabályozások miatt. Budapesten a 18. kerületi Bókay Árpád Általános Iskolában például ideglenes órarenddel kezdték meg a tanítást, mert a fenntartó Külső-Pesti Tankerületi Központ nem fogadta el az intézmény által leadott tantárgyfelosztást - értesült a Népszava egy, a szülőknek címzett tájékoztató levélből, amelyből az is kiderült, hogy a tankerület más iskolái is hasonlóképp jártak.
– Ennek az is a következménye, hogy nem köthetünk szerződést az óraadókkal, nyugdíjasokkal, így jövő héten ideiglenes órarend lesz, a kémia és matematika órák helyettesítve lesznek
– olvasható az intézményvezetés tájékoztatásában, amelyben azt is megemlítették, hogy korábban már áprilisban tudták, a következő tanévben milyen tantárgyakat és hány óraszámban kell tanítaniuk. Vagyis a mostani tanévre való felkészülést az akadályozhatta, hogy a tanév rendje egy héttel, a tanárok munkaidejét is szabályozó új pedagógus életpályatörvény (státusztörvény) végrehajtási rendelete pedig mindössze egy nappal a tanévkezdés előtt jelent meg.
Státusztörvényből vizsgáztatta a Pintér-féle belügy a tankerületi vezetőket úgy, hogy a részletszabályok még meg se jelentekEzt megerősítve a fenntartó Külső-Pesti Tankerületi Központ igazgatója, Rábel Krisztina kérdéseinkre válaszolva azt írta, a tantárgyfelosztások jogszabályi, eljárásrendi eltérések esetén kerülhetnek vissza az iskolákhoz javítás miatt, a fenntartói elfogadás határideje pedig szeptember 22-e.
– A tanítás minden intézményünkben, így a Bókay iskolában is rendben elkezdődött. Kémia és matematika tantárgyakat óraadó pedagógussal fogja az iskola ellátni
– közölte a tankerületi igazgató.
Különös iskolakezdés volt a Borsod megyei Monoki Kossuth Lajos Általános Iskolában is, ahol a diákoknak nem Monokon, hanem a mintegy nyolc kilométerrel arrébb lévő legyesbényei iskolában kellett elkezdeniük a tanévet. A lapunkhoz eljutott információk szerint a monoki intézményt bezárták, üresen áll, de mint kiderült, ez csak részben igaz.
A Szerencsi Tankerületi Központtól hiába kértünk, nem kaptunk tájékoztatást, ugyanakkor a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet lapunknak azt mondta, sikerült elérnie az iskola igazgatóját, aki úgy tájékoztatta, a monoki diákok már az előző tanévben is Legyesbényére jártak, az átirányítás akkor energiatakarékossági okokból történt. A mostani tanévet pedig azért kezdték ott, mert már megszokták az ingázást (a tankerület biztosít iskolabuszt), a monoki iskola pedig egyébként is felújításra szorul.
Nem nyitott ki idén a Kaposvári Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola, Gimnázium és Szakgimnázium sem, az iskolavezetés tájékoztatása szerint a tanítás hétfőn négy különböző helyszínen kezdődött meg, s várhatóan szeptember 15-ig így is marad.
Ennek oka, hogy az iskola tornatermének teteje még júliusban beszakadt, a helyreállítást pedig nem sikerült elvégezni tanévkezdésig.
Korábban a Népszava is beszámolt a gyömrői Fekete István Általános Iskoláról, amelynek épülete olyan rossz állapotban van, hogy a szülők már féltették beengedni gyermekeiket. Az iskola felújítását azonban leállították, a kormány új iskolaépületet is ígért, de az sem épült meg, több osztály konténer tantermekben kezdte meg a tanévet. Hasonló történt Orosházán is, itt egy református kéttannyelvű általános iskola három másodikos osztálya tanul konténerekben, mert az iskola bővítésére nem volt pénz.
Nem újítják fel az életveszélyes gyömrői iskolátA PDSZ ügyvivője, Nagy Erzsébet a Népszavának azt is elmondta, azzal szemben, hogy a kormány folyamatosan tagadja a tanárhiányt, számos iskolában komoly gondok vannak. A szakszervezethez több visszajelzés érkezett egyebek mellett arról, hogy alsós tanítókat bíznak meg azzal, hogy felsőbb évfolyamokon is tanítsanak, akár szaktantárgyat is.
A Szülői Hang Közösséghez is záporoznak a szülői panaszok: van, aki arról számolt be, hogy a gyermeke osztályában a fizikaórákat is a magyarszakos tanár fogja tartani. Több szülő arról is írt,
hogy az iskolai KRÉTA-rendszerbe feltöltött órarendben előfordul, hogy egy-egy tantárgynál a pedagógus neve helyén a “betöltetlen álláshely” kiírás szerepel.
Nincs idézet, nincs vizsgálat
A csepeli Jedlik Ányos Gimnázium igazgatója arról tájékoztatta tegnap az oktatási jogok biztosát, hogy a saját döntésére eltávolították az iskola faláról a „Magyarország hét törvényének” is nevezett, Orbán egy 2022-es beszédéből származó bölcsességcsokrot. Aáry-Tamás Lajos a hvg.hu kérdésére ezután azt mondta, mivel az összes Orbán-idézetet eltávolították az intézményvezető tájékoztatása szerint, így ha volt is jogsértés, akkor azt már orvosolták, vagyis okafogyottá vált az ügyben indult ombudsmani vizsgálat.
Aáry-Tamás Lajostól korábban az RTL kérdezte meg, hogy szerinte tiltott pártpolitikai idézetnek számítanak-e a csepeli iskola falát díszítő feliratok. Az oktatási jogok biztosa erre akkor azt válaszolta, hogy panasz érkezett hozzá, ezért vizsgálat indult az ügyben, és a kérdésre csak annak lezárultával lehet majd válaszolni. Mivel hétfőre eltávolították a feliratokat, úgy tűnik, nem fog hivatalosan kiderülni, hogy jogsértésnek számít-e 2023-ban Magyarországon, ha egy aktív politikust szavait írják egy oktatási intézmény falaira.