A szolgálatnál az online elérhető jogsértő vagy kiskorúakra káros tartalmakról lehet bejelentést tenni, akár név nélkül is. A gyerekek online szexuális kizsákmányolásáról érkező jelzések között egyre több a kiskorúak által saját magukról készített intim felvétel.
A felvételek alapján az áldozatok jórészt 13 év alattiak, de sok közöttük 7-10 éves kor közötti. „2022-ben sok olyan szexuális tartalmú felvételről érkezett bejelentés hozzánk, amelyeket egy-egy webkamerás beszélgetés során készített a fizikailag nem jelenlévő elkövető a gyermekről. A felvételeken jól kivehető volt, hogy a gyermek a saját szobájában tartózkodott, hiszen láthatóak voltak személyes tárgyai. Ezek a tapasztalatok a szülők számára is figyelmeztetésül szolgálhatnak, hiszen szülőként nem vehetjük készpénznek, hogy gyermekünk otthon, a saját szobájában maximális biztonságban van, és nincs kitéve veszélyeknek” – írta Elekesné Lenhardt Zsuzsa, az NNI kiberbűnözés elleni főosztályának vezetője a tájékoztatóban.
Sajnos Európában sem jobb a helyzet, átlagosan ötből egy gyerek ki van téve szexuális erőszaknak és bántalmazásnak. A hatóságok tudomására jutott minden harmadik, gyerekekkel szembeni szexuális visszaélést ábrázoló felvételen 10 év alatti gyerek szerepel. Ráadásul az EU-ban található a világon tárolt, gyerekekkel szembeni szexuális visszaélést ábrázoló összes anyag több mint 60 százaléka. A világjárvány időszakában ez a szám még tovább emelkedett.
Most egyedülálló lehetőségünk van arra, hogy Európa a világ élvonalába kerüljön a gyerekek online biztonsága terén, ugyanis egy olyan új uniós jogszabály előkészítése zajlik, amely biztosíthatja a gyerekek harmonizált védelmét a 27 uniós tagállamban, és példát mutathat a világ többi országa számára. Az új EU-s szabályozás segíti majd a gyerekekkel szembeni szexuális visszaélésekről készült felvételek megtalálását, netről való eltávolítását, az áldozatok segítését és az elkövetők felelősségre vonását.
,,Egy 7-8 éves gyerek még semmit nem tud arról, mit jelent a digitális lábnyom, az adatbiztonság, de ami sokkal szomorúbb, hogy a felnőttek sem. Nem járunk előttük jó példával, pedig ez lenne a kulcsa az egésznek. Gondoljunk arra, hogy mi, felnőttek hogyan vagyunk jelen az online térben, milyen tartalmakat töltünk fel magunkról, a gyerekünkről. Nehéz olyat elvárni tőlük, amit mi sem úgy csinálunk” – nyilatkozta lapunknak Stáhly Kata pszichológus, gyerekjogi szakértő. Külföldön már több olyan pert indítottak 18. életévüket betöltött fiatalok, amelyben azt követelik, hogy a szüleik, nagyszüleik töröljék azokat a tartalmakat, amelyeket kiskorukban az ő engedélyük nélkül tettek közzé a világhálón. „Nyilván a szülők nem rossz szándékkal töltik fel ezeket a képeket, videókat, csak még mindig nem működünk tudatosan az online térben. Azonban nemcsak a szülőkre kell itt gondolni, hanem az intézményekre is. A bölcsődék, óvodák, iskolák szintén nagyon sok tartalmat osztanak meg a gyerekekről, és ezek tíz évvel később is visszanézhetők bárki számára, aminek a gyerekek nem feltétlenül örülnek. Gondoljunk csak bele, a mai gyerekeknek már akkor óriási digitális lábnyomuk keletkezik, amikor még nincsenek is fent az online térben” – hívta fel a figyelmet a pszichológus.
Stáhly Kata megosztott egy megdöbbentő számot is: az ötévesnél fiatalabb gyerekekről készült fotók 10-15 százaléka a dark weben, esetleg a pedofil hálózatoknál landol, ahol aztán ki tudja, milyen céllal használják fel ezeket. „Óriási a veszélye annak, hogy ezekkel a képekkel visszaélnek!” – nyomatékosította a szakember. Természetesen senki nem azt várja el a szülőktől, nagyszülőktől, hogy innentől kezdve egyetlen képet, videót se töltsenek fel a közösségi oldalakra a gyermekükről. Azonban érdemes minden posztolás előtt átgondolni, vajon a gyermek megengedné-e, hogy azt a felvételt kitegyük róla. Vagy a szülő gondolkozzon el azon, hogy ha róla bukkanna fel egy ilyen fotó a gyerekkorából, és az ismerősei láthatnák ezt, ő örülne-e neki. A gyerekjogi szakértő azt is javasolja, hogy ha már posztolunk, akkor úgy állítsuk be a hozzáférést, hogy csak az ismerőseink láthassák a gyermekekről készült felvételeket.
Jelenleg elvileg 13 éves kor alatt nem lehet regisztrálni, oldalt létrehozni a közösségi médiában, ez a tiltás azonban valójában semmit nem ér, ugyanis egy kattintással kijátszható, mivel önbevalláson alapul. Stáhly Kata szerint ezen nagyon fontos lenne változtatni, beépíteni egy olyan lépcsőfokot, ami nem engedi regisztrálni a gyerekeket. „Persze minden rendszer kijátszható, és ha nagyon akarnak, a gyerekek meg fogják oldani, hogy regisztráljanak, mégis jó lenne, ha ez nem lenne ennyire könnyű.”
Fontos a gyorsaság
Az NMHH jelentéséből kiderül, hogy gyermekpornográfia kategóriában érkező bejelentések elsőbbséget élveznek más bejelentésekkel szemben, így az IH a lehető legrövidebb időn belül, de legfeljebb a bejelentéstől számított egy munkanapon belül megteszi a szükséges intézkedéseket. Ha a tartalom magyar szerveren elérhető, a Nemzeti Nyomozó Iroda kiberbűnözés elleni főosztályának a további vizsgálatát és szükség esetén eljárását kérik. Ha a tartalom külföldi szerveren elérhető, annak az országnak a hotline szolgálatát értesítik a tartalomról és kérik az eljárást a bejelentés ügyében, amely országban a tárhelyszolgáltatót bejegyezték. 2022-ben 2412 URL-címet vizsgált meg az IH, amelyeken a bejelentők feltételezése szerint gyermekkel szembeni szexuális visszaélést rögzítő tartalom volt elérhető.