Marokkóban a belügyminisztérium közlése szerint a péntek éjjeli – a Richter-skála szerinti 6,8-es erősségű – földrengésben szombat délutáni adatok szerint már 1037 ember vesztette életét, további 672 pedig megsérült – adta hírül a Reuters.
Mint lapunk is beszámolt róla, a földrengés epicentruma az Atlasz-hegységben volt Marrákestől körülbelül 71 kilométerre délnyugatra, a földfelszínhez aránylag közel, 18,5 kilométeres mélységben Igil régióban.
A földrengés által érintett hat régióban folyamatos a mentés, a romok, a törmelékek eltávolítása. Amizmiz faluban, az epicentrum közelében, a mentők puszta kézzel szedték össze a törmeléket, volt olyan család, amelynek egyik tagja sem élte túl a természeti katasztrófát, amelynek következtében rengeteg ház összedőlt. A rengés erejét jelzi, hogy az RTVE spanyol televízió jelentése szerint a rengések egészen a dél-spanyolországi Andalúziában fekvő Huelva és Jaen településeken is érezhetők voltak.
– A sekély földrengések általában pusztítóbbak – nyilatkozta a Reutersnek Mohammad Kashani, a Southamptoni Egyetem szerkezeti és földrengésmérnöki docense, aki a februári törökországi földrengés méretével és az ott keletkezett károkkal hasonlította össze a marokkóit, hozzáfűzve: „A terület tele van régi, történelmi, csupán falazott épületekkel, az összeomlott vasbeton szerkezetek, amelyeket láttam vagy ugyancsak már régiek, vagy rossz minőségűek”.
Már a hatszáz felett jár a marokkói földrengés halálos áldozatainak számaPaczolay Máté külügyi szóvivő még délelőtt arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a jelenleg rendelkezésre álló információk alapján nincs magyar áldozata vagy sérültje a marokkói földrengésnek. Közölte: nagykövetségünk folyamatosan veszi fel a kapcsolatot a Marokkóban élő vagy utazás céljából az országban tartózkodó magyar állampolgárokkal, megadva nekik minden lehetséges segítséget és információt. – Valamennyien jól vannak, már biztonságos helyen tartózkodnak – hangsúlyozta Paczolay Máté.
Novák Katalin köztársasági elnök a nyáron X-re átkeresztelt Twitteren tette közzé őszinte részvétnyilvánítását a marokkói királynak, a családjának és népének. Azt írta: „Mélységesen megdöbbentett a Marokkóból érkező pusztító hír, ahol egy földrengés több száz embert ölt meg, és sok ember lett hajléktalan. (...) gondolataim és imáim az áldozatok családjaival és barátaival vannak ebben a tragikus pillanatban. Erőt kívánok a mentési munkákhoz, mi magyarok segítő kezet nyújtunk, amikor csak kell.”
Deeply shocked by the devastating news coming from ????????#Morocco where an earthquake killed hundreds of people and left many more homeless. My heartfelt condolences to the @M_RoyalFamily and the people of Morocco; my thoughts and prayers are with the families and friends of the…
— Katalin Novák (@KatalinNovak_HU) September 9, 2023
Mindeközben egymás után jelentik be ugyancsak részvétnyilvánításaikat és felajánlásaikat a világ országainak vezetői Németországtól Oroszországig a romok alóli mentéshez, a túlélők kereséséhez, az otthon nélkül maradtak, a sebesültek ellátásához.
Algéria két éve szakította meg kapcsolatait Marokkóval, most az ország elnöksége bejelentette, hogy megnyitja légterét a marokkói humanitárius és egészségügyi járatok számára, és kész humanitárius, anyagi és emberi segítséget nyújtani, ha azt kéri Marokkó. Törökország, ahol csaknem fél éve volt egy nagy, jelentős károkat okozó földrengés, minden lehetséges segítséget felajánlott. A török AFAD katasztrófavédelmi hatóság közölte, hogy rajtuk kívül a Török Vörös Félhold és más török civil szervezetek 265 segélymunkása áll készen áll arra, hogy a földrengés régiójába utazzon Marokkóba, ha szükségessé válik a nemzetközi segítségnyújtás, továbbá 1000 sátrat szállítanának a katasztrófa által sújtott területekre.
Franciaország is azonnali segítséget nyújtana, több régió eddig összesen már másfél millió eurós segélyt ajánlottak fel, Marseille polgármestere tűzoltókat küldene testvérvárosukba, Marrákesbe, Spanyolország pedig katonai sürgősségi egységeit. Az izraeli nemzeti egészségügyi és katasztrófa-sürgősségi szolgálat közölte, hogy vezetője felvette a kapcsolatot a Marokkói Vörös Félhold elnökével, és segélycsapataik órákon belüli indulásáról beszélt. Tunézia is hasonlóképpen járt el. Segítséget ígért Románia is, míg Tajvan 120 fős tűzoltó- és mentőcsapatot küldene.