A hétfőn kezdődött a 2023-2024-es romániai tanév egyik kiemelt és központi kérdése lett a diák- és fiatalkorúak drogfogyasztása.
Klaus Iohannis államfő egy bukaresti iskolai tanévnyitó ünnepségen jelentette be, hogy a Legfelsőbb Honvédelmi Tanács (CSAT) következő ülésének napirendjére tűzte a kérdést. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter is megerősítette az információt, és hozzátette, hogy az általa vezetett szaktárca megkezdi egy komoly egészségügyi program kidolgozását az iskolai drogfogyasztás visszaszorítására. A nagyközönség megnyugtatására hangsúlyozta, a tanügyi intézményekben csak célzott tesztelés lesz és kizárólag szülői beleegyezéssel.
Az utóbbi hetekben ugyanis komoly vitát és szülői, pedagógusi aggodalmakat keltett az esetleges tömeges, kötelező drogteszt kérdése az iskolákban. Ez azt követően merült fel már politikai szinten is, hogy a nyáron több olyan halálos áldozatokat követelő közúti gázolásos tragédia történt, amelyet drogok hatása alatt álló fiatal követtek el. Az utolsó csepp a pohárban az a fekete-tengeri üdülőtelepülésen, Vama Veche-n történt, két fiatal életét követelő cserbenhagyásos gázolás volt, amelyet egy olyan 22 éves sofőr követett el, akit előzőleg igazoltattak a rendőrök, de drogtesztet nem végeztek rajta. Az országos botránnyá dagadt eset kapcsán kiderült, az elkövetőt először azért nem tesztelték, mert épp szabadságon volt az a helyi rendőrségi alkalmazott, aki ezeket a teszteket végzi.
Ez az eset a román rendőrségnél is teljes átszervezést indított el, a Konstanca megyei rendőrség összes vezetőjét gyakorlatileg menesztették, és országos átszervezést jelentettek be.
Azóta sorozatban buktak le drog hatása alatt álló, zömében fiatal autóvezetők, s a drogfogyasztás kérdése a romániai politika és közvélemény homlokterébe került.
Iohannis elnök is tanévnyitó beszédében riasztó jelenségnek nevezte a fiatalok drogfogyasztását, amely szerinte egyre inkább, jogosan aggasztja a társadalmat.
Aggasztja a kérdés a politikát is, múlt héten a belügyminisztérium koordinálásával elkészült az iskolai biztonságról szóló cselekvési keretterv, amelyet a belügy mellett az oktatási, fejlesztési és közigazgatási, családügyi és ifjúsági, munkaügyi, művelődési, egészségügyi miniszter, illetve a külhoni románokért felelős főosztály képviselője írt alá.
Megszólalt a kérdésben Ligia Deca oktatási miniszter is, aki elmondta: az országos cselekvési terv keretében a tárca kidolgozott egy olyan rendszert, amely lehetővé teszi, hogy drogtesztet végezzenek tanulókon, de csakis megalapozott gyanú esetén és kizárólag szülői beleegyezéssel, a teljes titoktartás, diszkriminációmentesség és a megbélyegzés elkerülésének feltétele mellett. Deca hangsúlyozta, a tesztek elvégzése nem lesz és nem lehet a pedagógusok feladata. A függőségi problémával küzdő gyerekeknek szakmai segítségre van szükségük. „A függőségek betegségek, és annak is kell tekinteni őket, és minden támogatást meg kell adni, hogy egy ilyen eset ne árnyékolja be a fiatal jövőjét” – idézte az oktatási miniszter szavait az Agerpres román nemzeti hírügynökség.
A fiatalkorúak körében tapasztalt drogfogyasztás mértékének emelkedése nyilván nem valamiféle sajátos romániai probléma, de a nagy visszhangot keltett tragikus esetek sora kapcsán itt duzzadt hirtelen politikai üggyé. A román rendőrségi statisztikák szerint az elmúlt években ugrásszerűen nőtt a kábítószer-fogyasztás a romániai fiatalok körében, és a fogyasztók életkora egyre alacsonyabbra tevődik át.
A digi24 román portálnak a tanévnyitó kapcsán hosszú, exkluzív interjút adott Ramona Dabija, az Országos Drogellenes Ügynökség igazgatója, aki ijesztő adatokat ismertetett. Elmondása szerint minden tizedik romániai gyerek legalább egyszer kipróbált már valamilyen kábítószert, a droggal ismerkedők átlagéletkora pedig 13 év. A 15 és 34 év közötti korosztályban tízből ketten próbáltak ki már legalább egyszer valamilyen kábítószert - mondta az ügynökség vezetője.
Nincs minden veszve, „a harc még csak most kezdődik" - hangsúlyozta Dabija, aki részletesen ismertette az elkövetkező időszak tervezett intézkedéseit. Első lépésként, a múlt héten véglegesített közös cselekvési terv alapján minden tanügyi egységnek saját kábítószerellenes munkacsoportot kell létrehoznia, amelyeket az iskolaigazgató, a helyi hatóságok, a gyermekvédelem, a belügyminisztérium és a szülői és diákszervezetek képviselői alkotnak és az iskolaigazgató vezet.
Ha egy tanulónál viselkedésbeli változást észlelnek, az iskola köteles felvenni a kapcsolatot a szülőkkel. Ha ez nem sikerül, akkor értesítenie kell a gyermekvédelmet, és ezekben az esetekben meg kell vizsgálni, hogy a szülők miért nincsenek jelen a gyermek életében. Az ügynökség az iskolai tanácsadóval együtt felveszi a kapcsolatot a szakemberrel, aki megállapítja, hogy drogproblémája van a gyereknek, vagy valamiféle más bűncselekmény, visszaélés áldozata lett. Ezután jönnek az akciócsoportok a gyermek és a család segítségére. „A családnak tudnia kell, hogy vannak szakemberek, akik segíthetnek nekik " – hangsúlyozta az Országos Drogellenes Ügynökség igazgatója.
Ramona Dabija is cáfolta a tömeges tesztelésről terjengő híreket, hozzátéve, hogy az ügynökség a tesztet alternatívaként javasolta a szülők támogatására. Jelenleg ugyanis ingyenes tesztek nem állnak rendelkezésre, ami komoly akadályt jelent abban, hogy esetleg a szülő kérésére az iskolában is tesztelni lehessen. A jelenlegi szabályozás szerint drogtesztet kiskorúakon csak orvosi intézményekben lehet elvégezni.
A tanévnyitóra összehozott, az iskolai biztonságról szóló közös cselekvési terv azonban, többek között a drogtesztek törvényes keretének kidolgozását is előírja.