árverezés;gyerekek;kiürítés;gimnázium;végrehajtó;tanítás;Soroksár;

Tanítás közben jött a végrehajtó és kiüríttetett egy soroksári iskolát

Nem fizetett az iskolaépület építője, így elárverezték és a végrehajtó megafonnal a kezében hajtotta ki az utcára a diákokat és a tanárokat. Az iskola igazgatója február óta levelekkel bombázta az illetékeseket, név szerint Orbán Viktor kormányfőt, Pintér Sándor belügyminisztert, végül az oktatási államtitkár, Maruzsa Zsoltán közölte vele: nem segít.

Nem tudom, kit értesítettek, és kit nem, én most értesítek róla mindenkit, hogy ezt az ingatlant a mai napon mindenkinek el kell hagyni – monda egy megafonba beszélve Berki András bírósági végrehajtó a soroksári Qualitas Gimnázium épületében kedden kora délután, még tanítási időben – számolt be a megdöbbentő esetről a hvg.hu. A férfi tudósításuk szerint nem kímélte sem a tanárokat, sem a diákokat, akiket arra szólított fel: „személyes ingóságokat úgy szedjék össze, hogy a gimnáziumba tanulás vagy oktatás céljából visszajönni nem fognak tudni többet”.

– A rendőrség mellett több végrehajtó is felügyelte az alapítványi fenntartású iskolaépület kiürítését, majd a diákokat és az intézmény dolgozóit hazaküldték – erről több Facebook-poszt alapján írt a lap. Valaki videófelvételt is készített, amint a végrehajtó kiabálva „értesíti” a tanárokat és diákokat, akiket rendőri kíséret mellett valóban, ahogy mondta is, távozásra „utasított”. – Az iskola épületét tavaly októberben elárvereztem, az árverés jogerőre emelkedett és a bíróság minden jogorvoslatot jogerősen elbírált – mondta Berki, hozzátéve, az ügyről tudomása volt az iskola és az intézményt fenntartó alapítvány igazgatójának, valamint az iskolatitkárnak is. Szerinte az árverésre azért került sor, mert az épület építését nem fizették ki, így annak a mai naptól hivatalosan is új tulajdonosa van.

Berki András megkérte az igazgatóhelyettest és a titkárt, hogy a szülőket kezdjék el értesíteni, a kiskorú diákok pedig elmondása szerint a keddi tanítási idő végéig az épületben maradhatnak. Végül lehetőséget adott arra, hogy a diákok kérdezzenek tőle, de amikor arról érdeklődtek, hogy hova menjenek, azt mondta, nem az ő kompetenciája megmondani, hol fognak tudni tanulni a továbbiakban. A videófelvételen az hallható, hogy valaki, feltehetően egy tanár azt mondja, hogy online oktatásra állnak át.

Az idén 30 éves Qualitas Gimnázium, a budapesti XXIII. kerület egyetlen középiskolája lapunkhoz eljuttatta azt a csaknem tucatnyi levelet, illetve levélváltást, amelyben az iskola nevében Ott Ferenc Dénes igazgató az államtól februártól kezdve kérik a segítséget az iskola megmentése érdekében, köszönve, hogy 2010 óta már több milliárd forintos állami támogatást kaptak. A dokumentumok szerint az épület ügyében két cég vitája miatt tíz éve zajlik egy végrehajtási eljárás úgy, hogy az ingatlanon az intézménynek volt haszonélvezeti joga. Hiába fordultak bírósághoz, nem adtak helyt a eljárás miatti kifogásaiknak. Csak Orbán Viktor miniszterelnöknek három levelet írtak a tárgyban, de megkeresték Pintér Sándor belügyminisztert, helyettesét Rétvári Bencét, Gulyás Gergelyt, a Miniszterelnökséget vezető minisztert, végül a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda válaszolt, hogy Maruzsa Zoltánnak, a Belügyminisztérium oktatási államtitkárának küldték át az ügyet.

Maruzsa Zoltán augusztus végén két levelet is küldött a 270 gyermeket oktató, 30 pedagógust, munkatársat foglalkoztató intézmény vezetőjének. Az elsőben gyakorlatilag elhajtotta őket. – Önöknek feladatellátási kötelezettségük nincs, a Qualitas Gimnáziumnak a neki jogszabály alapján járó támogatásból kell működnie, ahogy a többi magánintézménynek is. Nem tartom védhetőnek, hogy adóforintokat az önök jogvitájára költsünk, többlettámogatást ilyen célra nem áll módomban biztosítani. Úgy vélem, a bérléshez kellő fedezetet kell biztosítania az Önöknek járó támogatáson túl annak a bevételnek is, amit az elárverezett ingatlan után kapnak. Tényleg azt tudom, javasolni, hogy tárgyaljanak és egyezzenek meg. A minisztériumnak magánintézmények esetén elhelyezési kötelezettsége nem áll fenn – tette hozzá.

Az államtitkár második levelében azt írta: „Vettem a fáradságot, és kapcsolatot létesítettem az új tulajdonossal, aki teljes mértékben nyitott arra, hogy az Ön által vezetett intézmény piaci áron kibérelje a korábban ott használt ingatlanterületet. Javaslom, egyezzenek meg, bérelje ki az ingatlant, és akkor semmi akadálya nem lesz annak, hogy a gimnázium ott folytassa a tevékenységét.”