Eltűnt a kínai védelmi miniszter, legalábbis a nyilvánosság elől. Li Sang-fu a Bloomberg jelentése szerint utoljára augusztus 29-én jelent meg, amikor vitaindító beszédet tartott a 3. Kína-Afrika Béke és Biztonsági Fórumon Pekingben. Az emberiség előtt álló "példátlan kihívásokról" szónokolt. Azóta viszont nyoma veszett, semmi hír róla. A 65 éves politikus két és fél hete nem bukkant fel. Elvileg ez nem olyan nagy idő, de a pekingi pártvezetésben uralkodó meglehetősen paranoid légkör miatt távolmaradása rögvest vad találgatásokat váltott ki.
Rahm Emanuel, az Egyesült Államok Japánba akkreditált nagykövete, aki előzőleg nyolc éven át Chicago polgármestereként szolgált, a közösségi médiában Hszi Csin-ping elnök személyzeti politikáját Agatha Christie regényéhez, a Tíz kicsi négerhez hasonlította. Utalt arra, hogy a kínai vezetésben és a hadseregben mind gyakrabban tűnnek el rejtelmes módon fontos emberek.
„Először a külügyminiszternek, Csin Kangnak vész nyoma, aztán a rakétahadsereg parancsnokai tűnnek el, most pedig Li Sang-fu védelmi tárcavezetőt nem látták két hét óta a nyilvánosság előtt” - írta Rahm az Twitter (X) fiókján. Epésen - utalva a kínai fiatalokat érintő példátlanul magas munkanélküliségre - hozzátette: "Ki fogja megnyerni ezt a munkanélküliségi versenyt? Kína fiataljai vagy Hszi kabinetje?"
Csin Kang külügyminiszter június 25-én tűnt el. Mindenféle vad találgatás látott napvilágot eltűnésének okairól, volt, aki például nőügyet sejtett a háttérben. Eltávolítása azért keltett általános meglepetést, mert a karrierdiplomatát a kínai elnök feltétlen hívei közé sorolták. Meglehetősen szókimondó személyiségnek ismerték, aki látszólag beleillett Hszi Csin-ping mind radikálisabb külpolitikai irányvonalába. Csin Kang egyébként előzőleg Kína washingtoni nagykövete volt, tavaly decemberben nevezték ki a kínai diplomácia vezetőjének. Leváltását június végén, mindenfajta magyarázat nélkül jelentették be, helyét elődje, Vang Ji foglalta el, aki 2013 és 2022 volt kínai külügyminiszter, majd a Kommunista Párt külügyi bizottsága igazgatójának nevezték ki.
Csin Kangot azóta sem lehetett látni a nyilvánosság előtt. Leváltásának hátteréről pedig továbbra is csak találgatni lehet. A pekingi pártvezetés ugyanis adós maradt a hivatalos magyarázattal.
Ehhez kapcsolódik, hogy Hszi Csin-ping az év elején két vezető katonatisztet is eltávolított posztjáról. Mindketten az úgynevezett rakétaerők, a Népi Felszabadító Hadsereg talán legfontosabb egységének vezetői voltak. Többek között ez az egység ellenőrzi a nukleáris arzenált. A háttér itt is tisztázatlan. Az egyik lehetséges magyarázat az a korrupciós vizsgálat, amelyet Hszi elnök júliusban indított a hadsereg ellen. Elsősorban azt vizsgálták, történtek-e visszaélések, illetve vesztegetés az utóbbi öt évben végrehajtott harci felszerelések beszerzése során.
Hogy Li Sang-fu ugyanarra a sorsra jut-e, mint Csin Kang, az a következő hetekben derül ki. Eddig nem érkezett reakció hivatalos oldalról. Amikor a külügyminisztérium szóvivőjét a napi sajtótájékoztatón megkérdezték a történtekről, ridegen azt válaszolta, hogy nincs tudomása az ügyről.
A Li Sang-fu távollétéről szóló pletykák megjelentek a szigorúan ellenőrzött kínai interneten is. Igaz, a legtöbb bejegyzést a cenzorok törölték. Li Sang-fut idén márciusban nevezték ki védelmi miniszternek. Moszkvában ezt pozitív jelzésnek tartották, Li ugyanis 2018 óta amerikai szankciók alatt áll, mert harci repülőgépeket és felszereléseket vásárolt Oroszország fő fegyverexportőrétől, a Roszoboronexporttól.
Szerdán Reinhard Bütikofer, az Európai Parlament német zöldpárti politikusa egy rendkívül provokatív tweetet tett közzé: „Talán valakinek utána kellene néznie, hogy Li Shangfu nem halt-e meg rejtélyes módon egy mongóliai repülőgép-szerencsétlenségben” - írta. Kommentárja Lin Piao magas rangú politikusra utal, aki 1971-ben egy sikertelen államcsíny után Mongóliába menekülve halt meg. Az ügyet a mai napig nem sikerült teljesen tisztázni.
Mindez egy olyan időszakban történik, amikor Kína jelentős belföldi kihívásokkal néz szembe. A világjárvány utáni gazdasági fellendülés nem úgy alakult, ahogy elemzők várták. A zavarodottságot jelzi, hogy augusztusban bejelentették, szüneteltetik a munkanélküliségre vonatkozó hivatalos adatok közzétételét, ami az adatgyűjtés módjának esetleges módosítására utal. Ez nem sokkal azután történt, hogy kiderült, jelentősen megnőtt a munkanélküliség a 16 és 24 év közötti korcsoportban.