A bosszútörvénynek is nevezett rendelkezés hatálya az egyházi és magániskolákban tanító pedagógusokra is kiterjed, előbbiek között pedig olyanok is vannak, akiknek az új jogszabály szerinti szerződése értelmében nem hogy nem nő, hanem konkrétan csökken a bére - erről a Magyar Hang írt olvasói panasz alapján.
A helyzet úgy állhatott elő, hogy mivel a bértáblában szereplő összegnél magasabb illetményt is adhattak a pedagógusoknak, a magán- és egyházi fenntartású oktatási intézményekben előfordult, hogy a tanárok bére közelebb volt a normálishoz. A státusztörvény azonban minden köznevelésben dolgozó pedagógust egységes munkajogi szabályozás alá rendel, az új törvényben Pedagógus I. minősítéshez rendelt 440 ezer forintos illetménynél pedig egyes tanárok korábban jobban kerestek. A Magyar Hang szerint leginkább az idősebb generációhoz tartozó pedagógusok érintettek ebben. A lapnak nyilatkozó tanár - akinek kis mértékben ugyan, de csökkent a fizetése - egyébként ennek ellenére aláírta az új munkaszerződését, elmondása szerint éppen azért, mert öt és fél éve van hátra a nyugdíjba vonulásáig.
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete országos választmányának tagja a Magyar Hangnak megerősítette, hogy egyházi iskolákból is számos panasz érkezik be hozzájuk, éppen amiatt, mert a státusztörvénnyel ígért fizetésemelés elmaradt. Tapasztalata szerint az egyházi intézményekben tanító pedagógusoknak küldött tájékoztatókban jellemzően a jelenlegi keresetükkel megegyező összeg szerepel.
Van pedagógus Magyarországon, akinek 21, azaz huszonegy forinttal nőtt a fizetése a státusztörvény alapjánNagy Erzsébet a nála jelentkezőknek azt tanácsolja, hogy kezdeményezzenek béralkut a munkáltatóval. A státusztörvényben szereplő szempontok szerint ugyanis elviekben a bérben meg kellene jelennie, hogy az adott tanárnak mennyi szakmai gyakorlata volt, hány diplomája van, hány tantárgyat tanít, milyen elismerései vannak. Ezért ha valaki sok ilyen feltételnek megfelel, akkor követelje, hogy neki ennek megfelelő várható illetményt ajánljanak fel - magyarázta, hozzátéve ugyanakkor, nem kizárt, hogy a munkáltató elhárítja ezt azzal, hogy nem tudni még, milyen kondíciói lesznek a fenntartónak januárban.
Korábban lapunk is megírta, hogy egy levélben - amelyet Balog Zoltán református püspök, korábbi emberi erőforrások minisztere, valamint Molnár János főgondnok, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának presbiteri elnöke írt alá - a református egyház egyebek közt arra figyelmeztetett, hogy amennyiben a kormány nem rendezi a bérhelyzetet belátható időn belül, akkor ősztől az egyházi fenntartású intézményekben is megindulhat a pedagógusok elvándorlása.
Érdemi béremelést követel a tanároknak a református egyház, Balog Zoltán is aláírta a leveletHiába tagadja a tanárhiányt az Orbán-kormány, az órarendek is a hiányzó pedagógusokról árulkodnak