üzemanyag;benzin;infláció;benzinár;árstop;

- A Magyar Ásványolaj Szövetség arra figyelmeztet, hogy üzemanyaghiányt okozhat, ha az Orbán-kormány visszavezeti a hatósági árakat

A szervezet szinte biztosra veszi, hogy nagyon rövid időn belül komoly hiányok alakulnának ki, elsősorban a gázolajpiacon. A Mol érti a kormányzat szándékait.

A Magyar Ásványolaj Szövetség szerint a hatósági ár újbóli bevezetése újra üzemanyaghiányt okozna – derül ki az RTL Híradó riportjából

Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn beszélt arról a parlamentben, hogy az infláció letörése érdekében ismét be fognak avatkozni, ha a kereskedők nem tudják, vagy nem akarják kordában tartani az árakat. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter pedig kedden a Mol vezetőivel tárgyalt, ahol világossá tette, minden lehetséges eszközzel tompítani kívánja az üzemanyagárak emelését.

– Szinte biztos, hogy nagyon rövid időn belül komoly hiányok alakulnának ki, elsősorban a gázolajpiacon, kiesne az import, és a hazai finomító a jelenlegi helyzetben biztos nem képes ellátni megfelelő mennyiséggel, üzemanyaggal a piacot

– mondta a csatornának Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára.

A MOL az RTL Híradó megkeresésére közölte: érti a kormányzat szándékait és erőfeszítéseit, mely az üzemanyagárak moderálására törekszik. Arra azonban a vállalat nem válaszolt, hogy egyetértene-e egy újabb árstoppal, és hogy ez járna-e ellátási problémákkal.

A kormány 2021. novemberében döntött az üzemanyagárstop bevezetéséről, az akkori 500-520 forintos piaci ár helyett 480 forintért kellett adni a benzint és a dízelt is. Tavaly november végére, december elejére mindennapossá vált, hogy száz méteres sorokban álltak az autók, hogy tankolhassanak, már ahol volt egyáltalán üzemanyag. A hiány egyik oka az volt, hogy gyakorlatilag leállt az import, a Mol pedig egyedül nem tudta ellátni az összes kutat. December 6-án késő este jelentették be a hatósági ár kivezetését, azóta piaci áron lehet tankolni.

A korábbi 2,5 százalékról, 2,2 százalékra vette vissza a jövő évi GDP-előrejelzést a GKI Gazdaságkutató Zrt az őszi prognózisában. A cég idénre fél százalékos gazdasági csökkenést vár, lefele mutató kockázatokkal.