választás;Robert Fico;Szlovákia;koalíciós tárgyalások;felvidéki magyarok;Peter Pellegrini;Zuzana Caputova;

Robert Fico megkapja a kormányalakítási megbízást, az első döntése az, hogy visszaállítja az ellenőrzést a szlovák-magyar határon

Már csak a koalíciós egyezkedések terén vannak kérdések. Peter Pellegrini lehet a mérleg nyelve. Magyar párt nem jutott a pozsonyi parlamentbe, de a Szövetség így is több mint hárommillió euróval vigasztalódhat.

Némi várakozás után Zuzana Čaputová szlovák köztársasági elnök jelezte, megbízza a kormányalakítással Robert Ficót, aki már ezt megelőzően megtartotta első sajtótájékoztatóját a jövendő terveiről - számolt be a Paraméter. Ezen egyebek között Fico bejelentette, hogy egyik első intézkedésként visszaállítják a határellenőrzést a magyar határon.

Kormányalakítási megbízást adni nem lehet egyszerű Čaputová számára, ismerve, hogy az államfő nemrégiben beperelte Ficót, amiért a populista Smer-vezér az Orbán-kormány propagandaszólamait átvéve, visszatérően és alaptalanul azt terjesztette, hogy Čaputová az Egyesült Államok ügynöke, továbbá, hogy a szlovák államfő a pozsonyi amerikai nagykövetségtől kap utasításokat, illetve összekapcsolta az elnököt Soros György tevékenységével.

Sajtótájékoztatóján Robert Fico kijelentette, Ukrajna továbbra is számíthat humanitárius segítségre Szlovákiától, az ország külpolitikai irányultsága pedig nem változik. Megfogalmazása szerint azonban Szlovákia, és a Szlovákiában élő emberek fontosabbak, mint Ukrajna.

Kérdések már csak a koalíciós tárgyalások körül vannak, azon belül is az lehet a döntő, kihez csatlakozik majd a korábbi smeres Peter Pellegrini vezette Hlas. Milan Majerský, a 13 mandátumot szerző kereszténydemokrata KDH elnöke már jelezte, nem fognak együtt kormányozni Orbán Viktor szövetségesével. Igaz, azt is elmondta, hogy a tárgyalóasztalhoz azért leülnek mindenkivel, aki hívja őket. Így valószínűbb koalíciós partner Pellegrini pártjából válhat Fico számára, a Kuciak-gyilkosság után hatalomra kerülő korábbi szlovák miniszterelnök együttműködési feltételeként azt jelölte meg, hogy a Smer finomítson az oroszpárti álláspontján és tegye egyértelművé, hogy Szlovákia EU- és NATO-tag.

A Paraméter Pellegrini döntésétől függően alapvetően kétféle koalíciós felállást tart valószínűnek: ha - ez esélyesebb - a Ficóval való szövetség mellett döntenek, akkor a szélsőjobboldali SNS-t bevonva a jelenlegi állás szerint 79 képviselője lenne a törvényhozásban. Ugyanakkor ha a jelen állás szerint ellenzékbe szoruló Progresszív Szlovákia (PS) meggyőzné a Hlast, úgy a PS-Hlas-KDH-SaS négyes koalíció 82 képviselővel rendelkezne a parlamentben.

A választás a felvidéki magyarság számára a lehető legrosszabb eredményt hozta, olyannyira, hogy a parlamenti küszöböt szinte éppen el nem érő Szövetség vezetése már többször is arra utalt, hogy ez az eredmény az etnikai alapú politizálás végét jelentheti. Ennek ellenére, ha mégsem adják fel, akkor az anyagiak azért számukra is rendelkezésre fognak állni az újjászerveződésre, tekintve, hogy a 3 százalékot elért pártoknak jár az állami támogatás. A Denník N összesítése szerint a Szövetség bő 3,5 millió eurót kap, igaz, ez persze meglehetősen csekély összeg ahhoz a 23 millió euróhoz képest, amit a Smer tehet zsebre. A PS-nek 18 millió euró, a Hlasnak pedig 15 millió euró jár az eredménye után.

Magyar részről Orbán Viktor és Szijjártó Péter is gratulált már Robert Ficónak. A magyar pártok választási szereplésére egyikük sem tért ki. 

A szlovák parlament 150 fős, ebből a Paraméter szerint 33-an lesznek nők. Közülük 16-an a PS képviselői, vagyis a 32 mandátummal rendelkező progresszív párt képviselőinek a fele nő lesz. Ezzel szemben a győztes Smer 42 képviselője közül csak hárman nők, a Hlas 27 mandátumából pedig négy lesz nőké.