Körülbelül egy éve az Orbán-kormány energiárakra és takarékosságra hivatkozó rendelete nyomán elzárták a meleg vizet az Eötvös Loránd Tudományegyetem épületeiben. A melegvíz-szolgáltatást aztán idén szeptemberben, az őszi szemeszter kezdetén újraindították, kivéve a lágymányosi campus épületeiben, ahol ez csak október elején történt meg.
Az egyetem dolgozói pedig rendesen megünnepelték a nagy napot: melegvíz-átadást rendeztek az intézményben, még szalagátvágás is volt – derül ki a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének ELTE Társadalomtudományi Kari szervezete Facebook-posztjából, amit elsőként a 24.hu vett észre.
Pénteken a Népszava is beszámolt arról, hogy a meleg víz elzárása komoly következményekkel járt az egyetem Természettudományi Karának otthont adó lágymányosi campuson: elpusztult több száz laboratóriumi állat és kísérletek eredményei semmisültek meg.
A kar legtöbb tanszéke kénytelen volt bojlereket beszerezni a meleg víz biztosítására, mígnem vasárnap elkezdték visszaállítani a központi melegvíz-szolgáltatást. Mivel azonban attól tartottak, hogy a vezetékekben ez idő alatt esetleg megtelepedett valami, az üzemeltető úgy döntött, hipóval mossa át az elvileg zárt rendszert annak újraélesítése előtt. Ám kiderült, a rendszer mégsem zárt rendesen. A 444 értesülései szerint a melegvíz-körből több alrendszerbe is átszivárgott a magas klórtartalmú hipó, vagyis a nátrium-hipoklorit. Például a központi lágy vizes rendszerbe, ami duplán tisztított, semleges kémhatású vízzel látja el a legkülönbözőbb laborokat, továbbá az egyes tanszékek saját hálózatába is hipó került. A helyzetet csak azután észlelték, hogy egy biológiai laborban vasárnap este elkezdtek tömegesen elpusztulni a halak.
Hipó került a vízvezetékbe az ELTE lágymányosi campusán, laboratóriumi állatok és kísérleti eredmények tömege veszett oda